Агрономія

Хороший деструктор стерні виступає в ролі «санітара» ґрунту, – агроном

Хороший деструктор стерні виступає в ролі «санітара» ґрунту, – агроном

Успішна вегетація багато в чому залежить від рівня поживних речовин, гумусу, але вони легко втрачаються в процесі ерозії і при видаленні рослинних залишків на полі. Виснаженню ґрунтів сприяє тривале вирощування однієї і тієї ж культури на полі, що веде до дефіциту певних елементів. Щоб зберегти необхідні мікро- та макроелементи, стерню обробляють деструктором, а потім заорюють.

На цьому наголосив заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн» Тарас Корнієнко.

«Мета використання деструктора стерні може суттєво вирізнятися. Для прикладу візьмемо ті регіони, де здійснюємо свою виробничу діяльність. У типовій «кукурудзяній» сівозміні Чернігівської області мета деструкції – мінералізація «зайвої» органіки для полегшення підготовки ґрунту для посіву та повернення елементів живлення у ґрунт. А для «соняшникової» сівозміни (чергування зернові-соняшник) Одещини пріоритетом буде знищення патогенної мікрофлори, яка мешкає на рослинних рештках. У першому прикладі деструктор повинен «з’їсти» за сезон як мінімум 6-7 тонн післяжнивних решток, а в другому – лише 1-1,5 тонни», – зазначив каже заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн» Тарас Корнієнко.

Здебільшого деструктори створені на основі корисних грибів, здатних розкладати високополімерні компоненти рослинних решток. Деякі препарати сумісні з азотними добривами (наприклад, КАСом), що дозволяє внести добриво і мікроорганізми у верхній шар ґрунту.

«Якісні деструктори стерні вирізняються високою активністю у ґрунті, є безпечними для рослин, тварин і людини, стійкими до перепадів температур і хімічного забруднення ґрунту. Їх вносять безпосередньо під час підготовки ґрунту перед дискуванням стерні. Такі препарати не лише підвищують швидкість розкладання поживних решток, а й пригнічують збудників грибних хвороб: кореневих і прикореневих гнилей, збудників хвороб листя і стебел (біла і сіра гнилі на соняшнику, альтернаріоз, ризоктоніоз та ін.). Фактично хороший деструктор стерні виступає у ролі санітара ґрунту», – додає Тарас Корнієнко.

Нагадаємо, пожнивні рештки кукурудзи є корисними для ґрунту за певних умов.