Агрономія

Доведено ефективність інсектициду на основі піретруму проти шкідників ріпаку

Застосування інсектицидного препарату на основі піретруму шляхом наземного обприскування рослин в період вегетації дозволяє стримувати чисельність домінуючих видів шкідників ріпаку нижче економічно відчутного рівня.

Таких висновків дійшли у результаті досліджень препарату рослинного походження на основі природного піретрину (спиртова витяжкя з квіток ромашки долматської) в Харківському національному аграрному університеті ім. В. В. Докучаєва, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Всьогоі провели триразове обприскування посівів (норма витрати препарату — 2 л/га). Насіння до посіву не було оброблено інсектицидними протруйниками. Результати перевіряли на третій, сьомий та чотирнадцятий дні.

Перше обприскування провели в кінці ІІІ декади квітня, коли з появою сходів чисельність хрестоцвітих блішок перевищила ЕПШ майже в 2,4 рази. Після обприскування, щільність популяції блішок на 14 добу перевищила ЕПШ у 2,2 раза, проте рослини були вже у фазі стеблування і така чисельність шкідника не мала економічного значення.

Друге обприскування провели з початком бутонізації у ІІІ декаді травня проти комплексу хрестоцвітих клопів (вдвічі перевищувала ЕПШ) та капустяної молі (перевищувала вшестеро). Після обприскування щільність популяцій обох шкідників зменшилась в кілька разів, і перевищувала ЕПШ на чотирнадцяту добу.

Хімічними препаратами обприскування не можна було би проводили через розтягнуте у часі цвітіння культури, що сприяло би наростанню чисельності і шкідливості хрестоцвітих клопів і капустяної молі.

Третє обприскування провели в кінці цвітіння на початку формування стручків у ІІ декаді червня проти комплексу хрестоцвітих клопів і капустяної молі (щільність популяції обох шкідників перевищувала ЕПШ майже вдвічі). На всіх етапах перевірки щільність популяції клопів була в межах. Щільність популяції гусениць капустяної молі на 14 добу перевищувала ЕПШ.

Після цього спостерігали міграцію капустяної полі на посадки капусти, адже ріпак переходив у фазу дозрівання і в ньому починалося фізіологічне старіння, що не сприяло живленню гусениць і подальшому розвитку шкідника.