Агрономія

Чек-лист дій при виборі технології сівби ріпаку

Як отримати дружні та міцні сходи озимого ріпаку: 5 кроків

Як отримати дружні та міцні сходи озимого ріпаку: 5 кроків

Чек-лист дій при виборі технології сівби ріпаку

Правильно обрана технологія сівби озимого ріпаку — половина успіху у вирощуванні цієї культури. Водночас сучасні рішення дають змогу досягати високої рентабельності посівів озимого ріпаку навіть за доволі несприятливих умов вегетації.

Ми пропонуємо вам покрокові рекомендації щодо підготовки та сівби цієї культури з огляду на об’єктивні ґрунтово-кліматичні умови.

Зона достатнього зволоження

Крок 1: Врахувати попередника

При збиранні культури-попередника та підготовці поля до сівби потурбуйтеся про якісне подрібнення та повну чи часткову заробку соломи культури-попередника у ґрунт. Для того щоб покращити процес розкладання пожнивних решток та запобігти азотному голодуванню рослин, внесіть помірні дози карбаміду або КАС.

Крок 2: Підготовка ґрунту

Рослини озимого ріпаку люблять добре розпушений ґрунт без контакту з рослинними рештками. Використайте для підготовки поля відповідний агрегат, забезпечивши при цьому збереження вологи. Посівний горизонт має бути чистим від соломи. Максимально вирівняйте поле, що сприятиме отриманню дружних сходів рослин.

Крок 3: Вибір гібрида

Оберіть гібриди озимого ріпаку, орієнтуючись на критерії високої інтенсивності вирощування, зимостійкості та стійкості до захворювань. Дуже важливою є пластичність гібридів за строками припинення вегетації при входженні у зиму. Посівний матеріал обов’язково має бути оброблений якісним інсектицидним та фунгіцидним протруйником.

Крок 4: Мінеральне живлення

Розрахуйте оптимальну систему мінерального живлення посівів, орієнтуючись на забезпечення озимого ріпаку азотом, фосфором та сіркою. Гарним варіантом може стати внесення сульфату магнію, сульфату амонію чи КАС із домішкою сірки. Для розвитку кореневої системи також буде доречним цинк.

Крок 5: Захист посівів

Оберіть якісний гербіцид для захисту сходів озимого ріпаку в осінній період вегетації.

У разі якщо попередником озимого ріпаку виступає пшениця або ячмінь, для контролю падалиці цих культур оптимально застосовувати препарат ФЮЗІЛАД ФОРТЕ®. Вносьте його чітко відповідно до рекомендацій виробника.

Зона недостатнього зволоження

Крок 1: Врахувати попередника

При збиранні культури-попередника увімкніть штатний подрібнювач соломи в комбайні. Рівномірно розподіліть пожнивні рештки по поверхні поля за допомогою пружинної борони. Це дасть змогу краще зберегти вологу в ґрунті.

Крок 2: Підготовка ґрунту

Оберіть оптимальну систему обробітку ґрунту та сівби, аби максимально ефективно зберегти вологу. Це може бути дрібне лущення стерні класичною дисковою бороною, застосування агрегату для вертикального обробітку ґрунту, робота за технологією Strip Till тощо.

Крок 3: Вибір гібрида

Оберіть гібриди озимого ріпаку, орієнтуючись на критерії посухостійкості, пластичності та високої адаптивності. Посівний матеріал обов’язково має бути оброблений якісним інсектицидним та фунгіцидним протруйником, наприклад КРУЇЗЕР® OSR.

Крок 4: Мінеральне живлення

Мінімізуйте фізичний обсяг мінеральних добрив, натомість віддаючи перевагу кращому засвоєнню діючої речовини. Ліпше обрати рідкі стартові добрива чи швидкорозчинні гранули. До їх складу обов’язково мають входити азот, фосфор та сірка.

Крок 5: Захист посівів

Проконсультуйтеся з фахівцями та оберіть якісний гербіцид, точно розрахувавши його норму внесення. В захисті від однорічних злакових і цілої низки дводольних бур’янів посівів озимого ріпаку рекомендується застосувати суміш ДУАЛ ГОЛД® та гербіцидів на основі кломазону. Ці гербіциди виступають добрим союзником посходових препаратів, оскільки їх дія істотно ослаблює молоді рослини бур’янів.

Ефективною є комбінація препаратів ФЮЗІЛАД ФОРТЕ® та ЛОНТРЕЛ™ ГРАНД. Слід пам’ятати, що за стресових умов у зоні недостатнього зволоження перевищення норми внесення та недотримання рекомендацій виробника можуть спричинити суттєве пригнічення сходів.

Геннадій Малина, канд. с.-г. наук, керівник групи технічної підтримки насіння олійних культур компанії «Сингента»

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ