Агрономія

Дефіцит вологи може призвести до перерозподілу посівних площ соняшнику та сої

Дефіцит вологи може призвести до перерозподілу посівних площ соняшнику та сої

Нестача вологи в ґрунті викликає стурбованість щодо подальшого розвитку всіх культур, як зернових, так і олійних. На всій території України в лютому-квітні випало не більше 80% норми опадів, а в деяких областях лише близько половини норми, пише «УкрАгроКонсалт».

Цих опадів вистачало для зволоження верхнього шару ґрунту, що важливо для початкового розвитку рослин. Однак, якщо брати до уваги попередню суху осінь і малосніжну зиму, глибші шари ґрунту (метровий шар) залишаються сухими. Це матиме критичне значення для рослин у подальших стадіях їхнього розвитку.

«Наш песимістичний сценарій базується на варіанті відсутності опадів у травні. У цьому разі ранні зернові культури (пшениця, ячмінь) потенційно можуть втратити близько 10% врожайності. Затримка сівби через квітневий заморозок призвела до вкрай вузького вікна сівби пізніх культур: кукурудзу, сою та соняшник потрібно сіяти одночасно і дуже швидко через різке наростання тепла та дефіцит вологи. Є ризики, що в умовах типу «встигаю посіяти щось одне», вибір між кукурудзою та олійними фермер зробить на користь олійних»,

– ідеться в повідомленні.

Дефіцит вологи, який наразі спостерігається в Україні, може вплинути не тільки на врожайність олійних культур, а також призвести до перерозподілу площ ярих культур – соняшнику та сої.

В посушливих умовах соняшник має очевидні агрономічні переваги над соєю: глибоке коріння, вища посухостійкість, менша потреба у воді та більш стабільна врожайність в стресових умовах. У сукупності з рівнем прибутковості цих культур у 2024/25 МР, це робить соняшник більш привабливим, ніж соя.

Тому існує ймовірність, що площа сівби соняшнику виросте ще більше, ніж очікується у базовому сценарії «УкрАгроКонсалт», за рахунок площі сої.

Нагадаємо, українські аграрії засіяли 76% площ ярими зерновими та зернобобовими.