Агрономія

Біоприлиплювачі для сільського господарства

Біоприлиплювачі для сільського господарства

Вирощування сільськогосподарських культур, а також догляд за декоративними рослинами передбачає їх обов’язковий захист від шкідливих організмів – хвороб та шкідників, які можуть знизити врожайність на 20-50 %, а за масового поширення знищити його повністю.

Тому, система їх захисту вимагає виваженого підходу у плані вибору препаратів і строків їх застосування (обробляння насіннєвого матеріалу чи внесення під час вегетації). Але досить часто навіть гарний препарат не забезпечує очікуваного ефекту. Причини можуть бути різні – порушення умов зберігання, недотримання інструкції при внесенні, тощо. Часто проблемою є слабкий контакт робочого розчину з об’єктом – листям чи шкідником і вирішити її можна шляхом використання різних речовин прилипаючої дії. Дешевим, але не досить надійним варіантом є додавання у робочий розчин господарського мила або миючого засобу, дія яких на рослину може бути негативною. Нині для цього пропонуються спеціальні поверхнево-активні речовини (ПАР) – прилипачі. Більшість з них виготовляється на основі етоксилату ізодецилового спирту, проте вони є й іншого, біологічного походження, тому можуть без обмеження застосовуватись ів органічному землеробстві. Це, зокрема, препарати компанії «БТУ-Центр»:

  • ЛИПОСАМ® – композиція екзоолігополісахаридів природного походження з міцними зв’язками між моносахарами. Пропонується у двох формуляціях: як носій-прилиплювач та як біоклей;
  • ЕНПОСАМ® – біопрепарат з яскраво вираженою прилипаючою дією, до складу якого крім біополімерів мікробіологічного походження входять живі клітини природної фосформобілізуючої бактерії Paenibacillus polymyxa в концентрації 1,0×107 КУО/дм3;
  • ЛИПАКТИВ® – суміш органо-силіконових поверхнево-активних речовин, неіонних сурфактантів та натуральних біополімерів;
  • БІОПОЛІМЕРНИЙ КОМПЛЕКС (БПК) – водорозчинна композиція біополімерів природного походження з прилиплюючими властивостями.
  • БІОФРЕНД® – суміш калійних солей жирних кислот, природних полісахаридіві та пробіотиків.

Всі ці препарати мають гарні прилиплюючі властивості, тому їх можна з успіхом застосовувати для передпосівного обробляння посадкового матеріалу (насіння, бульб, цибулин тощо), замочування коренів розсади та посадкового матеріалу засобами захисту, яка дозволяє закріпити їх на цих складних поверхнях у вигляді еластичної сіточки, що також запобігає надмірному випаровуванню вологи. Додавання цих препаратів у робочий розчин при обприскуванні рослин під час вегетації забезпечує прилипання його до листків, навіть тих, що мають восковий наліт чи опушену поверхню. Для утворення сіточки препарату і фіксації на рослині достатньо 15-30 хв., а утримується вона там 20-30 днів. Крім цього, такий розчин має кращий контакт з шкідниками, прискорюючи тим самим вплив інсектицидів, особливо контактної дії. Так, практичний досвід свідчить, що за додавання  вище перерахованих біоприлиплювачів тривалість дії препаратів на шкідники зростала на 5-7 днів. Іншим напрямом використання їх, зокрема препарату ЛИПОСАМ® у садах, крім систем захисту, є обробляння плодів, зокрема черешні та інших кісточкових від розтріскування при  надмірних опадах під час достигання.

Науковими дослідженнями доведено вологоутримуючу, а також стимулюючу дію на рослини цих препаратів, що дозволяє підвищити засвоєння елементів живлення при позакореневому їх внесенні. Виявлено, що на початкових етапах росту і розвитку культур вони посилюють ростові процеси коренів та надземної вегетативної маси на 12-15%.

Таким чином, біоприлипачі компанії «БТУ-Центр» заслуговують на те, щоб бути гарними помічниками у сучасних агротехнологіях!