Агрономія

Біологічна врожайність соняшнику визначається за вологості насіння не вище 30%

Біологічна врожайність соняшнику визначається за вологості насіння не вище 30%

Для аналізу резервів зниження втрат урожаю під час збирання важливою є біологічна врожайність соняшнику, який визначають за вологості насіння не вищої як 30%. Тобто коли соняшник досягає фізіологічної стиглості. Тоді тильний бік кошика набуває жовтого забарвлення, листочки обгортки буріють, а в рослині найімовірніше припиняються процеси наливання насіння.

На це звернула увагу головний науковий співробітник лабораторії селекції та генетики соняшнику Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН, доктор с.-г. наук Катерина Макляк у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

«Для визначення біологічної врожайності спочатку вираховують густоту стояння рослин. За методикою, підраховують кількість рослин на ділянці площею 10 м2 . На посівах із шириною міжрядь 0,7 м – це кількість рослин на 14,3 п. м. (10 000 м² ÷ 0,7 м ÷ 1000 м). На посівах із шириною міжрядь 0,45 м – це кількість рослин на 22,2 п. м. (10 000 м² ÷ 0,45 м ÷ 1000 м)», – зазначила науковиця.

Підраховану кількість рослин на обліковій площі множать на 1000, що буде дорівнювати кількості рослин на 1 га.

Рекомендована густота стояння рослин гібридів для зони Лісостепу – 50-55 тис. рослин/га. За такої густоти рослини найкраще забезпечені вологою та поживними речовинами, формують виповнене насіння.

«Для окремих гібридів рекомендовану густоту зменшують до 40-45 тис. рослин/га, тоді вони повніше реалізують свій потенціал урожайності», – додала Катерина Макляк.

Раніше повідомлялося, як корелюються урожайність соняшнику й запаси вологи на момент сівби.