Агромаркет

За перший місяць юрособи уклали 10,4% від усіх угод купівлі-продажу

За перший місяць юрособи уклали 10,4% від усіх угод купівлі-продажу

За підсумками першого місяця цього року правом купівлі сільгоспземлі вже скористалися 84 юридичні особи.

Такі дані наводять KSE Агроцентр та Програма USAID АГРО в аналітичному огляді, підготовленому в межах спільного дослідницького проєкту «Земля

Незламності».

Сукупно юридичними особами було придбано 498 земельних ділянок загальною площею 1461 га, тобто 10,4% від загальної площі сільгоспземель, проданих у січні 2024 року (13961 га).

Більшість придбаних юрособами ділянок були під мораторієм до липня 2021 року: 363 ділянки мали цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а 134 – для ведення особистого селянського господарства.

Площа ділянок, придбаних юрособами у січні 2024 року, розподілена за областями нерівномірно – 60% припадає на Полтавську область. Водночас юрособи не придбали у січні жодної ділянки в Одеській та Чернівецькій областях, а також в регіонах, на значній території яких триває окупація або бойові дії: Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська

області.

Медіанне співвідношення ціни угод, укладених у січні фізособами, до НГО становить лише 1,015. Це означає, що для 50% транзакцій за участю фізичних осіб ціна продажу не перевищує НГО більше, ніж на 1,5%. Аналогічний показник для юридичних осіб становить 1,44, тобто у 50% випадків ціна угоди перевищує НГО більше, ніж на 44%.

Кількість спостережень ще замала, проте наявні дані дають нам підстави очікувати зростання вартості сільгоспземель завдяки участі юридичних осіб в ринку землі, що позитивно відіб’ється на добробуті землевласників і дозволить агросектору залучити більше коштів для підтримки поточної діяльності та відновлення.

Нагадаємо, у січні юрособи найбільше купували землю на Полтавщині.