Агромаркет

Яка максимальна сума компенсації за працевлаштування вимушених переселенців

Щоб отримати компенсацію за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, роботодавець повинен одночасно виконати певні умови.

Про це в своїй колонці для Аgrotimes повідомила консультант з обліку та управління персоналом молочних ферм Катерина Дудка.

Вона нагадала, що 22 березня набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 331 «Про затвердження Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні».

Згідно документу, компенсація становить 6500 грн щомісяця за кожного працевлаштованого вимушеного переселенця, за якого роботодавцем сплачується ЄСВ. Компенсацію можна отримати впродовж дії воєнного часу + 30 календарних днів після його скасування/припинення. Але держава компенсує не більше двох місяців роботи ВПО. Тобто максимально можна отримати 13 тис. грн за кожного працевлаштованого переселенця.

«Щоб отримати компенсацію, роботодавець повинен працевлаштувати в себе ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом. Це означає, що особа має бути зареєстрована як ВПО й отримати довідку внутрішньо переміщеної особи відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 38, ст. 1145, № 70, ст. 2312). Також роботодавець має перебувати на обліку як платник ЄСВ», – зауважила Катерина Дудка.

Крім того, роботодавець має встановити працівнику-ВПО зарплату за повністю виконану місячну (годинну) норму не менше встановленого законодавством мінімального розміру оплати праці.

Для місяців з січня по вересень 2022 місячна мінімальна заробітна плата становить — 6500 грн, погодинна — 39,26 грн. 

«Це не означає, що роботодавець має винайняти працівника тільки на повний робочий день – якщо роботодавець наймає працівника, наприклад, на 0.5 ставки, то зарплата має бути не менше 0,5 від мінімальної», – уточнила фахівець.

Також роботодавець має подати податкову звітність за IV квартал 2021 або за 2021 рік (якщо роботодавець звітується раз на рік).

«Ще одна обов’язкова умова — вимушений переселенець має бути працевлаштований на цих умовах вперше (тобто ніякий інший роботодавець ще не отримував за нього компенсацію).

Перевірка здійснюється при поданні Заяви або Центром зайнятості, або автоматично, якщо зава подається через портал. Для економії часу та ресурсів радимо роботодавцям детально вивчити попередні місця та терміни роботи ВПО, поцікавитися у переселенця, чи отрмували компенсацію за працевлаштування його попередні роботодавці, якщо релевантно по термінах», – підкреслила Катерина Дудка.

Нагадаємо, найбільшу кількість ВПО прийняли Київська, Львівська, Полтавська, Закарпатська області. Також ми писали, що понад 70% ВПО наразі перебувають в сільській місцевості