В Україні стартував ринок землі
З 1 липня 2021 року скасовано дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.
З 1 липня 2021 року і до 1 січня 2024 року купувати землі сільгосппризначення зможуть тільки фізичні особи-громадяни України. У перші два роки з дня, коли закон набуде чинності, одна фізособа зможе придбати лише 100 га землі.
Якщо площа придбаної ділянки перевищить зазначені граничні розміри, вона конфіскується за рішенням суду.
Розрахунок за покупку ділянок відбуватиметься тільки в безготівковій формі. Ціна ділянок землі сільськогосподарського призначення не може бути нижчою від їхньої нормативної грошової оцінки (така норма діятиме до 1 січня 2030 року). У разі відсутності у покупця землі документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за які купується ділянка, її продаж буде заборонено.
Придбати можна буде лише приватні ділянки. Землі сільгосппризначення державної та комунальної власності продаватися не будуть.
З 1 січня 2024 року купувати сільськогосподарські землі дозволять українським юридичним особам.
Допуск іноземців до купівлі землі на території України буде можливим лише після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі.
За словами міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка, відповідно до законодавства, викупити землю можуть громадяни України, яким належить право:
– постійного користування;
– право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства;
– орендарі земельних ділянок, які набули право оренди переоформленням права постійного користування земельних ділянок до 2010 року.
«Ці громадяни можуть викупити ділянки з розстрочкою до 10 років. Ціна землі буде дорівнювати нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів. У разі купівлі ділянки з розстроченням, право власності переходить до покупця після сплати першого платежу», – пояснив він.
Своєю чергою прем`єр-міністр України Денис Шмигаль зауважив: «Запровадження ринку землі — важливий крок для захисту прав українського фермерства. Передбачається реалізація механізму переважного права на придбання ділянки, яку орендують аграрії».
За його словами, земельна реформа також передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві.
«Кредит зможуть отримати навіть малі фермери, які оброблюють землю до 500 га, та які не мають кредитної історії», – підкреслив він.
Нагадаємо, ринок землі пожвавить кредитування агропідприємств.