Агромаркет

Ринок землі пожвавить кредитування агропідприємств – НБУ

Запуск ринку землі пожвавить фінансування агропромислових підприємств в Україні з боку кредитно-фінансових установ, але зростання кредитної активності буде поступовим.

Про це AgroTimes повідомив заступник начальника управління системних ризиків департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Микола Остролуцький.

«Земельна реформа має надати додатковий імпульс для активнішого кредитування агропідприємств… зростання кредитування буде поступовим, адже одразу незрозумілою буде ринкова ціна ділянок, практика стягнення землі як застави у випадку невиконання зобов’язань тощо», – зазначив посадовець.

За його словами, відкриття ринку землі, формування ринкових цін на оренду і купівлю землі, підвищення надійності державних реєстрів та забезпечення доступу до них фінансових установ дозволять використовувати землю сільськогосподарського призначення як заставу. Через це доступ аграріїв до кредитів буде суттєво спрощено, що позитивно вплине на розвиток малих агропідприємств і стимулюватиме зростання економіки.

Микола Остролуцький також підкреслив важливість державної підтримки початку кредитування ринку землі.

«У дрібних позичальників зазвичай відсутня інша застава для отримання кредиту. Також ускладненою є належна оцінка кредитоспроможності боржників, що працювали «в тіні» і не мають ані фінансової звітності, ані бізнес-плану, ані підтвердженої банками кредитної історії. Для кредитування таких позичальників значну роль має часткове гарантування кредитів», – зазначив він.

Нагадаємо, в парламенті зареєстровано законопроект №3205-2, яким передбачено створення спеціального Фонду, який буде гарантувати виконання зобов’язань за кредитними договорами агропідприємствами у власності та/або користуванні яких перебувають землі сільськогосподарського призначення у обсягах, що не перевищують 500 га. Загалом, як писав AgroTimes, залишилося ухвалити ще 4 «земельні законопроєкти».

Раніше ми писали, чого бракує повноцінному ринку землі в Україні.