Агромаркет

У яких випадках продавець землі може скористатися «пільгою» зі сплати податків

Після відкриття ринку землі власники ділянок, які хочуть продати свої наділи, повинні сплатити 5% ПДФО та 1,5% військового збору. Тим не менш, в окремих випадках працюватиме звільнення від сплати податків.

Про це AgroTimes розповіла Андріана Мартинів,  керуючий партнер ЮФ MARTYNIV LAW.

Законом визначено, що після відкриття ринку землі ціна ділянки не може бути нижчою за розмір її нормативної грошової оцінки (НГО). Тим не менш, в пакеті документів подається також й експертна оцінка земельної ділянки.

Експертка зауважила, що податки сплачуються від ціни продажу, а якщо така ціна є нижчою, ніж експертна оцінка, то базою до оподаткування буде саме вартість землі, що зазначена в такій оцінці.

«На першому етапі ринку угоди укладатимуться між фізичними особами, тому податкові зобов’язання сплачує той, хто отримує дохід –  продавець. Водночас можна припустити, що в окремих випадках продавці будуть прохати в потенційних покупців компенсувати такі витрати», – пояснила Андріана Мартинів.

На товарну землю пільга не розповсюджується, тому за умов продажу ділянки із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва слід сплатити 5% ПДФО (податок на доходи з фізичних осіб) та 1,5% ВЗ (військового збору). Якщо ж продаватиметься ділянка для ведення особистого селянського господарства або ж для ведення фермерського господарства чи для ведення садівництва, то дохід від продажу таких ділянок може не оподатковуватися.

«Мають виконуватися такі умови: власник вперше продає землю протягом року і є її власником не менше 3 років. Якщо людина успадкувала ділянку, вимога щодо трьох років не застосовується», – додала Андріана Мартинів.

Раніше ми повідомляли, кому надається переважне право на купівлю землі.