Агромаркет

У сфері публічних закупівель запрацювало нове законодавство. Що змінилось?

В Україні у неділю, 19 квітня набула чинності нова редакція Закону «Про публічні закупівлі». 

Про це повідомили в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.  

Згідно з документом, у сфері публічних закупівель почали діяти такі зміни:

  • Поріг для обов’язкового проведення закупівель через Prozorro знизився з 200 до 50 тис. грн. Відтепер понад 250 тис. закупівель на рік стануть відкритими для учасників та будуть мати елемент аукціону. Раніше на допорогові суми замовники могли підписувати контракт з постачальником напряму. Для бізнесу це відкриє додатковий ринок на 30 млрд грн. Крім того, від сьогодні державні замовники звітуватимуть про всі свої закупівлі від 1 копійки.
  • Посилюється відповідальність за грубі порушення тендерного законодавства. Наприклад, якщо замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію, і це підтвердить Держаудитслужба, його очікує штраф від 25 до 51 тис. грн. Якщо ж державна структура уклала договір без використання передбачених законом тендерних процедур, то штрафувати будуть її директора – на суму від 34 до 85 тис. грн. У той же час за несуттєві процедурні порушення розмір покарання для замовників зменшується – з 11,7 тис. грн до 1,7 тис. грн.
  • Бізнес, який переміг у тендері, тепер зможе виправити несуттєві помилки у тендерній пропозиції. На це в учасника буде 24 години. Відтак підприємці зможуть не втрачати тендер через випадково допущені неточності, а державні структури – зберегти найбільш вигідну пропозицію і не переплачувати. 
  • Вдосконалюється механізм оскарження тендерних процедур в Антимонопольному комітеті України.  Зокрема, плата за скаргу буде повертатися бізнесу в повному обсязі, якщо її задовольнить АМКУ. Водночас в інтересах замовників будуть працювати додаткові запобіжники від тендерного тролінгу: до розгляду будуть прийматися лише оплачені скарги, а відкликати їх буде неможливо. Крім того, вартість за подачу скарги зміниться з фіксованої (5 тис. грн для товарів і послуг, 15 – для робіт) на гнучку, що буде залежати від очікуваної вартості закупівлі. Нові тарифи за подачу скарги будуть встановлені окремою постановою Кабміну.
  • Замовники отримують можливість захищатися від цінового демпінгу. Завдяки механізму «аномальна низька ціна» електронна система буде підсвічувати пропозиції учасників, що будуть на 30-40% нижчими за найближчі пропозиції конкурентів. У такому випадку замовник може попросити учасника обґрунтувати таку ціну, а в разі відсутності пояснень – відхилити пропозицію. 
  • Працює альтернатива для невеликих допорогових закупівель – Prozorro Market. Це онлайн-магазин, у каталогах якого – найбільш поширені товари для державних замовників: пальне, канцелярія, техніка, медвироби, продукти тощо. Для замовників це можливість в кілька кліків та без тендерних процедур купити необхідний товар. Натомість постачальникам достатньо один раз пройти кваліфікацію, і далі лише отримувати замовлення. Зараз замовники можуть використовувати Prozorro Market для закупівель до 50 тис. грн, а після виходу відповідної постанови від Кабміну – до 200 тис. грн. 
  • Розпочнеться пступова трансформація організації процесу закупівель – від тендерних комітетів до уповноважених осіб. На зміну колективному прийняттю рішень прийде персональне, а проведення закупівель з додаткового навантаження стане оплачуваною роботою.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!