Агромаркет

Скорочення вкладень у сільське господарство на 35,3% у І кварталі – наслідок непослідовної інвестполітики держави

У січні-березні 2020 року загальні капітальні інвестиції у національну економіку України склали 76,9 млрд грн – на 29% менше від показника за аналогічний період минулого року (108,3 млрд грн).

А обсяги вкладень у сільському господарстві, мисливстві та наданні пов’язаних із ними послуг зменшилися більше ніж на третину: зі 10,9 млрд грн у І кварталі 2019 року до 7 млрд грн у січні-березні цього року.

Про це повідомив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», Олександр Захарчук, посилаючись на дані Державної служби статистики.

За його словами, скорочення інвестицій в аграрний сектор економіки на 35,3% протягом І кварталу 2020 року – один із найбільших спадів капіталовкладень за останні п’ять років.

Відтік інвестицій у рибному господарстві склав лише 3,2%, зауважив експерт, – із 6,2 млн грн торік до 6 млн грн у січні-березні 2020 року.

Критичний спад інвестування зачепив й інші галузі національної економіки, в тому числі й інші основні бюджетоформуючі. Зокрема, інвестиції у промисловості скоротилися на 30,7%, будівництві – на 11,2%, фінансовій і страховій діяльності – на 5,4%.

Таку динаміку можна було б пов’язати з карантинними обмеженнями через пандемію коронавірусу. Проте, констатував Олександр Захарчук, спад інвестиційного забезпечення відбувся ще раніше – у 2019 році.

Він є наслідком непослідовної та недосконалої інвестиційної політики держави в аграрній сфері, де переважають принципи залишкового виділення бюджетних коштів на інвестиційні заходи у цій галузі.

Як результат, у сільському господарстві, яке традиційно забезпечує близько 11-15% валової доданої вартості держави, накопичуються й поглиблюються численні проблеми, наголосив науковець. Основні з них – нерозвиненість виробничої інвестиційної та інноваційної інфраструктури, надмірний знос основних засобів і відсутність умов для їхнього відтворення, недостатня ліквідність інвестицій, невирішеність проблеми іпотеки, брак фінансування розвитку шляхової мережі в селах тощо.

Як повідомлялося, аграрний комітет Верховної Ради підтримав у першому читанні проєкт Закону №3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві».