Імпорт мінеральних добрив можна на 100% замістити виробництвом біогазу та дигестату, – думка
Якщо збільшити в Україні потужності біогазових установок, використання побічної продукції АПК може повністю замінити імпорт мінеральних добрив.
Таку думку висловив голова правління Біоенергетичної Асоціації України Георгій Гелетуха, інформує кореспондент AgroTimes.
«Сьогодні в Україні при 70 МВт на біогазових установках виробляється біля 2 млн тонн дигестату. Якщо ми збільшимо цей показник принаймні до 1000 МВт, то матимемо вже 50 млн тонн дигестату, а якщо підемо шляхом Німеччини, що має біля 5 тис. МВт, то відповідно вироблятиметься 250 млн тонн дигестату. Відтак, можна уявити, наскільки сильно це може вплинути на відродження ґрунтів», – зазначає керівник асоціації.
За його словами, на окремих землях в Україні спостерігається зниження рівня гумусу на 20%, що еквівалентно втратам у 450 млрд грн. Крім того, Україна імпортує мінеральні добрива на суму близько 1 млрд €, яку можна було б вкласти у виробництво дигестату.
«Якщо розглянути теоретичний потенціал удобрювальної цінності побічної продукції АПК, перетворюваної на біогаз, то фактично ми можемо мати до 12 млн тонн органічного вуглецю і вносити до 0,4 т/га. Таким чином, можна на 100% компенсувати імпорт фосфорних, калійних, азотних добрив», – додає Георгій Гелетуха.
Відтак, наразі проблема в тому, що все більше видів і обсягів побічної продукції харчової промисловості не знаходять шляхів корисної утилізації (жмих, олійні фузи, тощо). Однак, вони можуть бути перероблені на біогаз і дигестат.
Нагадаємо, господарство на Вінниччині експериментує з вирощуванням кукурудзи на дигестаті. Як повідомлялося, завдяки дигестату врожайність зернових можна підвищити на 10%. Крім того, з переходом на біоенергетику можна протидіяти глобальному потеплінню та відновлювати.