Агромаркет

Експертка спрогнозувала наслідки нових податкових норм

Нові норми податкового законодавства, ухвалені в часи воєнного стану, покликані зменшити навантаження на бізнес. Утім, і вузьких місць вистачає.

Про перспективи для агросектору AgroTimes розповіла керівник практики бухгалтерського обліку та аудиту ЮФ Martyniv Law Яна Жолобецька.

«Податковий орган може ранжувати бізнес відносно до територій на яких велися бойові дії. Тож, скажімо, аграрію, землі якого розташовані в тилу, ймовірно буде важче доводити «неможливість виконати свій податковий обов’язок», як порівняти з регіонами, де велися бойові дії», – припускає експертка, аналізуючи норму щодо можливості не дотримуватися жорстких дедлайнів зі сплати податків, реєстрації податкових накладних та подання звітності. «На територіях, де ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, що тимчасово окуповані рф, протягом 2022-2023 років не сплачується плата за землю, екологічний податок і МПЗ. Не сплачується також і податок на нерухоме майно, за об’єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб у 2021 та 2022 роках», – нагадала Яна Жолобецька.

Щоправда, як наголосила вона, офіційний перелік таких територій допоки урядовці не сформували. Господарства з річним доходом до 10 млрд грн, як зауважила керівник практики бухобліку та аудиту, тимчасово можуть стати платниками єдиного податку 3 групи і обрати ставку 2% від доходу, не сплачуючи ПДВ у період дії воєнного стану. Відповідно після його скасування такі платники зобов’язані здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ на реалізовані товари / надані послуги, однак базою оподаткування буде вже не вартість реалізації, а вартість їх придбання. «Теоретично, це могло би означати зниження ціни для кінцевого споживача», – припускає Яна Жолобецька.

Нагадаємо, зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану було опубліковано 15 березня.