Агромаркет

Частка юросіб на ринку землі у квітні становила 20,2%

Частка юросіб на ринку землі у квітні становила 20,2%

З моменту відкриття ринку земель для юридичних осіб 585 компаній скористалися правом купівлі сільськогосподарської землі, з яких 320 компаній придбали принаймні одну ділянку у квітні 2024 року.

Такі дані наводять KSE Агроцентр та Програма USAID АГРО в новому аналітичному огляді земельного ринку в Україні, підготовленому в межах спільного проєкту «Земля незламності».

Сукупно юридичні особи придбали у власність 4485 земельних ділянок сукупною площею 13 тис. га, з яких 4,5 тис. гектар – впродовж квітня 2024 року, або на 27% більше, ніж в березні цього року (3,5 тис. га).

Таким чином частка юросіб на ринку землі у квітні 2024 року становила 20,2%.

Отже, активність юридичних осіб на ринку землі поступово зростає.

Переважна більшість земельних ділянок, придбаних юридичними особами – це колишні підмораторні землі. З 4485 придбаних ділянок 3376 є «товарними» землями, а ще 1061.

Площа ділянок, придбаних юридичними особами у 2024 році, розподілена за областями нерівномірно: 27% від сукупної площі придбаних юрособами ділянок розташовані в Полтавській області. До регіонів-лідерів також входять Дніпропетровська (12% від площі придбаних юрособами ділянок) та Сумська (8%) області. Юрособи не придбали жодної ділянки лише у двох регіонах України, значна частина яких перебуває під окупацією – у Луганській області, а також в АР Крим.

Медіанне співвідношення ціни угод, укладених у 2024 році фізособами, до НГО становить 1,009. Це означає, що для 50% транзакцій за участю фізичних осіб ціна продажу не перевищує НГО більше, ніж на 0,9%. Аналогічний показник для юридичних осіб становить 1,61, тобто у 50% випадків угод, укладених юридичними особами, ціна угоди перевищує НГО більше, ніж на 61%. Така розбіжність може свідчити або про те, що юрособи готові платити значно вищу ціну за сільськогосподарські землі, або про те, що юрособи більш мотивовані відображати реальну ціну угоди в офіційних документах, замість зазначення мінімально допустимої ціни з доплатою різниці в готівковій формі.

Нагадаємо, середня ціна продажу всіх сільгоспземель у квітні становила 43,5 тис. грн/га.