Для профілактики отруєнь ВРХ важливо правильно обрати сорбенти для кормових сумішей
У процесі виробництва та споживання зерна та комбікормів, відповідно до системи НАССР, виділено сім критичних контрольних точок, на яких потрібно впроваджувати заходи для запобігання контамінації мікотоксинами. Це стан і якість зерна; якість оброблення ґрунту; період проростання; збирання врожаю; період після збирання врожаю; зберігання та перероблення.
Для запобігання забрудненню зерна та кормів мікотоксинами треба ретельно дотримуватися технологічних норм у перших шести контрольних точках. Якщо контамінація відбулася, потрібно знезаразити зерно та кормові субстрати до використання та для профілактики отруєнь тварин.
На етапі зберігання можливе використання таких методів деконтамінації, як вимочування або специфічні інгібітори грибів.
На етапі приготування кормових сумішей використовують адсорбенти, що інактивують мікотоксини в кормах.
Інгібітори пригнічують ріст грибів і мають фунгіцидну дію, подовжують строк зберігання кормів і сировини, мінімізують ризики підвищення концентрації мікотоксину під час зберігання.
Дія сорбентів ґрунтується на здатності виводити мікотоксини зі шлунково-кишкового тракту. Вони мають швидко зв’язувати й ефективно утримувати мікотоксини за різного ступеня кислотності.
Так, алюмосилікати проявляють активність тільки до полярних мікотоксинів, наприклад, до афлатоксинів. Мікотоксини, які не містять полярних груп – Т-2 токсин, фумонізини, зеараленон – абсорбуються полярними токсинами менш ефективно.
Для зв’язування гідрофобних мікотоксинів доцільно застосовувати неполярні сорбенти –такі, як активоване вугілля. Здатність вугілля адсорбувати охратоксин А та Т-2 токсин досить ефективна, проявляється після додавання його в корм у концентрації 5-10%, але також установлено, що адсорбуються і деякі поживні речовини.
Нагадаємо, щоб уникнути чи зменшити псування щойно змішаного й розданого раціону, міксери, кормові столи та годівниці потрібно щоденно вичищати.
Додати коментар