Кісти яєчників частіше діагностують у дійних корів

Частіше кісти яєчників діагностують у дійних корів, тоді як у худоби м’ясного напряму продуктивності ‒ дуже зрідка, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Вважається, що високопродуктивні корови більш схильні до захворювання, ніж низькопродуктивні. Хоча деякі вчені наголошують, що не молочна продуктивність спричиняє кісти, а зростання рівня естрогенів за кістозу збільшує надої.
Розвиток патології зростає за незбалансованої годівлі, особливо за надлишку легкоперетравного білка й згодовування кормів, багатих на фітоестрогени, зокрема конюшини та суданки.
Фолікулярна кіста яєчників ‒ патологічне утворення з ановуляторного фолікула, стінка якого вистелена фолікулярними клітинами та секретує естрогени.
За трансректального дослідження відчувається один або кілька флуктуючих міхурів різної форми і розміру.
За УЗД фолікулярна кіста має вигляд ехонегативних порожнин чорного кольору з ехопозитивною капсулою світло-сірого кольору.
Фолікулярні кісти характеризуються подовженням стадії збудження (німфоманією) чи постійним її проявом (вірилізмом), а також розслабленням крижово-сідничних зв’язок за хронічного перебігу.
Лютеальна кіста яєчників ‒ патологічне утворення з жовтого тіла, що має лютеїнову тканину та секретує прогестерон. Яєчники з великими ‒ понад 4 см ‒ кістами набувають кулеподібної форми, а міхури мають щільну потовщену стінку та слабковиражену флуктуацію. Гонади з дрібними кістами горбкуваті, кулеподібної форми.
За трансректального дослідження лютеальна кіста відчувається як товстостінне утворення ущільненої консистенції різної форми (див. фото).
Під час УЗД візуалізується ехонегативна порожнина, заповнена рідиною, з потовщеними стінками.
За лютеальних кіст у корів виникає анафродизія. Зазвичай захворювання реєструють у 5-10% корів, проте є дані про виявлення кіст у 30% корів господарства. На поширеність патології мають вплив генетика, умови годівлі, менеджмент технології відтворення та інші чинники.
Раніше ми писали, коли можна діагностувати кісти яєчників у високопродуктивних молочних корів.
Довідка
Кісти яєчників у корів ‒ патологічні порожнини, що утворюються в яєчнику з ановуляторних граафових міхурців або жовтих тіл у результаті накопичення в них рідини. Іноземні науковці рекомендують називати кістами яєчників новоутворені порожнини діаметром понад 25 мм, які персистують у них понад 10 діб за відсутності жовтого тіла. Однак кісти можуть мати менший діаметр, особливо у післяотельний період у корів-первісток, і діагностуватися разом із жовтим тілом того ж або протилежного яєчника.