Як розвивається молочна залоза в свиней
Патологічні зміни в молочній залозі свиноматки розвиваються дуже швидко за несприятливої дії умов навколишнього середовища чи хвороб статевих органів.
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
У молодих свиней молочна залоза складається в основному з жирової тканини й невеликої кількості проток. З настанням статевої зрілості кількість проток зростає. У другій половині супоросності відбувається інтенсивний розвиток молочних ходів, альвеол і сосків.
Перед опоросом молочна залоза збільшується й починає продукувати молозиво. Як порівняти з молоком, в молозива вдвічі-втричі вища кислотність, більше білків, вітамінів, імунних тіл, заліза, вітамінів А і D, проте менше жиру й цукру.
Молозиво вважається найціннішим і незамінним продуктом не лише для поросят, а й новонароджених ссавців загалом. Тому молозиво свиноматки відіграє максимально важливу роль у передачі пасивного (колострального) імунітету поросяті, яке народжується без активного імунітету. У перші 24 години після народження імуноглобуліни з молозива надходять у кишківник поросяти й усмоктуються в кров.
Однак плід в утробі матері має можливість виробляти власні імуноглобуліни, починаючи з другої третини супоросності. Це означає, що після народження порося може бути захищеним від хвороб, що передавалися через плаценту (наприклад, РРСС).
Також молозиво містить лактоферин ‒ поліфункціональний білок з бактерицидними й бактеріостатичними властивостями, олігосахариди, що запобігають прикріпленню бактерій до слизової кишківника. Ще в молозиві є розчинний білок CD14 і рецептори TLR.
Довідка
Молочна залоза ‒ паренхіматозний орган, що складається із залозистої тканини (альвеол), вивідних проток, між якими розміщується інтерстиціальна сполучна тканина, кровоносні й лімфатичні судини, а також нерви.