Техніка

Лущення стерні необхідно виконувати одразу за комбайном

лущення стерні

Невчасне лущення стерні провокує значні втрати вологи та ускладнює подальший обробіток ґрунту.

Про це розповідають у прес-службі PÖTTINGER.

До обмолоту травостій формує захисний шар, що перешкоджає перегріву ґрунту. А пожнивних решток (навіть за якісного подрібнення та розподілення) зазвичай не достатньо для формування повноцінного захисного шару. За час вегетації у ґрунті утворюється велика кількість капілярів, що підіймають вологу з глибших шарів до самої поверхні, де вона випаровується. Крім того, вологу доправляє у верхні шари й коренева система рослин. Саму рослину зрізали, але коренева система та стерня, насичена капілярами, продовжують підіймати воду.

«З нагрітої поверхні поля втрачається волога зі швидкістю в тонни за годину. За результатами одного з дослідів, наведених у Landwirtschaftlicher Pflanzenbau BLV Buchverlag GmbH & Co. KG 2014, за одну годину між обмолотом і лущенням стерні з кожного гектара поля було втрачено вологи стільки, скільки б вистачило на формування 50 кг пшениці. Звичайно, швидкість втрати вологи залежатиме від конкретних умов на полі, проте варто розуміти, що за лущення слідом за комбайном йдеться не про тижні чи дні, тут все вирішують години», – відзначають у публікації.

Швидкість втрати вологи залежить від кількох чинників:

  • Погодні умови. Висока температура, низька атмосферна вологість і вітер збільшують швидкість втрати вологи.
  • Обмолочена культура. Здатність підіймати вологу в стерні зернових сильніша, аніж у ріпаку та соняшнику.
  • Кількість пожнивних решток і рівномірність їх розподілу. Озима пшениця врожайністю 6 т залишить після себе 3 т кореневої системи та стерні й 3 т соломи. Це 300 г соломи на кожному квадратному метрі.
  • Тип ґрунту. Важкі ґрунти, в яких більшу частку займає глина та мул, матимуть більше водних капілярів та більшу швидкість втрати ґрунтової вологи.

Якщо лущення провести пізно, то втрата вологи матиме негативний вплив на сходи озимих (особливо в посушливу осінь). Окрім того, за меншої кількості вологи в ґрунті, важче буде провести наступний обробіток: він вимагатиме більших витрат дизелю, а швидкозношувані деталі можуть стиратися вдвічі швидше. 

«Лущення стерні слід провести одразу за обмолотом. Так, добова продуктивність знаряддя має бути не меншою за продуктивність комбайну. Також агрегат повинен бути оснащений котком, адже зворотне ущільнення попереджує водну та вітрову ерозії», – додають у публікації.

Нагадаємо, будь-який лущильник має виконувати перший прохід на мінімальній глибині.