Тваринництво

Органічні кислоти пригнічують запальний процес у кишківнику птиці

Органічні кислоти зменшують ріст багатьох патогенних кишкових бактерій, знижують колонізацію кишківника та інфекційний процес, тим самим пригнічують запальний процес у слизовій оболонці кишківника птиці. Це покращує висоту ворсинок та функції секреції, травлення та поглинання поживних речовин, пише журнал «Наше птахівництво».

Підкислювачі підвищують апетит у птиці і споживання корму, поліпшують здоров’я засвоюваність кормів. Оскільки рН і мікробне навантаження в кишківнику птиці зменшуються, забезпечуючи її здоров’я, то поліпшується й приріст маси, а ризик розладів травної системи зменшується.

Так, у бройлерів, які споживали корм із умістом 0,5% та 1% мурашиної кислоти, ворсинки кишки збільшувалися з 1088 мкм до 1273 мкм і 1250 мкм відповідно.

Аналогічно спостерігали збільшення крипти тонкої кишки у птиці – зі 186 до 266 мкм (р ≤ 0,05) за споживання 1% мурашиної кислоти, як порівняти з птицею, якій давали кормовий антибіотик авіламіцин.

Низка дослідників вказують на збільшення висоти ворсинок, глибини крипт та площі поверхні в товстій і тонкій кишці щурів, яким згодовували корми з масляною кислотою. Крім того, 0,2%, 0,4% та 0,6%-й бутират у раціоні бройлерів покращує довжину ворсинок та глибину крипт у дванадцятипалій кишці і може бути дуже корисним для молодняку птиці за розвитку кишківника.

Інші дослідження виявили, що найвища висота ворсинок дванадцятипалої кишки була у птиці за згодовування 3% масляної кислоти, тонкої кишки – за згодовування 3% фумарової кислоти, а клубової кишки – за згодовування 2% фумарової кислоти. М’язова товщина була знижена у всіх частинах тонкого кишківника.

Зменшення м’язової товщини корисне для поліпшення травлення та засвоєння поживних речовин. Аналогічні зміни покращення висоти ворсинок кишківника також спостерігали за використання маннанового олігосахариду з солями органічної кислоти та форміату амонію і кальцію пропіонату.

Збільшення та відновлення ширини ворсинок різних частин кишківника птиці вчені пояснюють дією органічних кислот на патогенні мікроорганізми і функцією кишкового епітелію як природного бар’єра проти патогенних бактерій і токсичних речовин, наявних у просвіті кишківника.

Оскільки патогенні бактерії та їхні токсини порушують нормальну мікрофлору й кишковий епітелій, це полегшує проникнення збудників, змінює метаболізм і призводить до хронічних запальних процесів у слизовій оболонці кишківника.

Нагадаємо, переважна більшість птахівників у світі шукає альтернативу кормовим антибіотикам.