Вирощування моркви — не для дилетантів
Морква – для нашої країни культура традиційна. Але останніми роками нею займаються лічені аграрії, часто можна почути скарги на неприбутковість цієї культури. Які ж особливості вирощування моркви та чому фермери відмовляються від неї, розпитували у фермера з міста Каховка Херсонської області Олега Бліжнікова.
Олег Бліжніков вирощує на своїх полях майже увесь борщовий набір: моркву, столові буряки, цибулю. Для сівозміни використовує сою. Під овочі у нього відведено 60 га, з них 5–10 щороку займає морква. У 2021 році під цією культурою було зайнято 8 га. Моркву фермер вирощує вже понад 10 років. Її середня врожайність минулого сезону по господарству становила 75 т/га, що, за словами Олега Бліжнікова, доволі непогано. На закупівельну ціну фермер теж не жаліється: продавав урожай по 7 грн/кг, тож оцінює минулий рік як середній.
— Пане Олеже, чому так мало аграріїв в останні роки займаються овочами борщового набору, зокрема морквою?
— Овочі — надто невдячна справа, тут треба вкладати багато грошей. А їх у фермерів завжди не вистачає, тому вони заощаджують на всьому: порушують агротехніку вирощування, використовують неякісний посадковий матеріал, не мають можливості придбати сучасну техніку і в результаті одержують брак. Щоб отримати нормальний товар, у нього потрібно вкладати гроші, а фермери інвестувати у вирощування овочів бояться, бо на них може не бути нормальної ціни. Цінову політику спрогнозувати взагалі дуже важко, а з овочами — майже неможливо. Ціна низька — будеш у збитку. Виходить замкнене коло: гроші не вкладаєш, отримуєш продукцію низької якості, а якщо товар неякісний, то він і реалізується за наднизькими цінами. Хоча у нас на Півдні, зокрема на Херсонщині, багато фермерів займаються овочами борщового набору, тією ж морквою чи столовими буряками. І займаються досить вдало.
— Тобто вирощувати моркву та столові буряки — це все-таки рентабельно?
— Так однозначно сказати не можна. Все залежить від того, який попит на ринку на ці культури. Бували роки, що моркву та буряки залишали на полі, переорювали врожай. А бувають і вдалі сезони, коли овочі можна реалізувати за відносно непоганою ціною.
— Багато фермерів, особливо аграріїв-початківців, жаліються, що морква — культура вибаглива.
— Звісно, морква — складна культура. У її вирощуванні є свої агротехнічні тонкощі. Найголовніше — правильний передпосівний обробіток ґрунту та посів. Сіють моркву на грядах. Щоб зробити гряду, потрібна спеціальна техніка. А в аграріїв-початківців її немає. Якщо посіяти неправильно, то нормальної, якісної моркви не отримаєш: вона буде косою, покрученою. Та й урожайність буде низькою. Крім того, аграрії-початківці часто взагалі не можуть отримати сходи. Буряки, цибуля сходять без проблем, а ось морква може і не зійти. Річ у тому, що насіння моркви дуже маленьке. Щоб воно гарно зійшло, одразу після посіву треба провести полив. Поливати слід невеликими порціями щодня або через день (залежно від температури повітря), поки не отримаєте сходи. Якщо полив буде невчасний і нерівномірний, то утворюється кірка, тож тендітній моркві не вистачить сил її пробити. Росток піде вниз і загине. Щоб паросток зміг пробитися, треба не шкодувати води на полив і постійно змочувати верхній шар ґрунту. У період після посіву і до появи паростків показник вологості ґрунту має бути на рівні 80% HB, тобто ґрунт повинен бути постійно вологим. А буває, води у фермера не вистачає або прогледів цей момент: і все, сходів немає. А як сходів немає, що ж вирощувати?
— У вас який полив? Які норми витрати води?
— Ми всі культури вирощуємо на крапельному зрошенні. Морква — вологолюбна рослина і потребує багато води. Якщо в ґрунті недостатньо вологи, морква йде в зелень, у неї утворюються стрілки із суцвіттями, тоді як підземна частина рослини (коренеплід) перестає розвиватися. З моменту посіву і до появи сходів середня норма витрати води — 40–50 м3/га. Потім об’єм води потрібно поступово доводити до 80 м3/га. Хоча ці норми значно коливаються залежно від погодних умов. На відміну від багатьох інших культур, морква гарно переносить спеку: головне, щоб був полив. Припиняємо його приблизно за три тижні до збирання врожаю.
— Для отримання гарних товарних коренеплодів важливо правильно вибрати місце для моркви в сівозміні. Які культури є попередниками моркви на ваших полях?
— Найчастіше сіємо моркву після столових буряків чи після сої, хоча іноді — й після інших овочів, наприклад цибулі. І буряки, і цибуля вважаються посередніми попередниками для моркви, але головне, щоб була гарна підготовка ґрунту. На попереднє місце повертаємо моркву на третій рік. Бажано це робити на четвертий, але не завжди так виходить.
— Ви наголошуєте, що під моркву має бути ретельна підготовка ґрунту. Як ви її проводите?
— Після збирання попередника лущимо поле на глибину 10 см. Восени проводимо глибоку оранку на глибину 27 см. Так ми оремо під усі культури. Оранку проводимо в жовтні-грудні, залежно від погодних умов та строків збирання врожаю культур-попередників. У сезоні 2021–2022 останню моркву збирали в середині грудня, тож і оранку закінчували у третій декаді грудня. Навесні ґрунт культивуємо і потім грядоутворювачем із фрезою набиваємо гряди. Моркву сіємо виключно на грядах.
Грядоутворювач у нас вітчизняний, виготовлений на мелітопольському заводі, але ми значно його вдосконалили. Багато чого додали: ланцюги, зірочки, поміняли ножі. Довелося туди вкласти багато праці, коштів, технічної думки. Від мелітопольського грядоутворювача фактично лише одна назва лишилася. Зараз у переробленому й вдосконаленому вигляді він працює не гірше за італійський. Італійські грядоутворювачі, звісно, гарні, але дорогі. Тож доводиться доопрацьовувати вітчизняні.
— Як саме сієте моркву, за якою схемою?
— Моркву сіємо стрічками-грядами завширшки 1,1 м, у кожній стрічці по 8 рядів, міжряддя — 0,6 м. На кожну гряду кладемо дві крапельні стрічки. Сівалка у нас італійська Agricola Italiana SNT 2-290. Це восьмирядна пневматична овочева сівалка точного висіву. Ми сіємо нею всі овочеві культури. Перед посівом вносимо комплексні добрива (нітроамофоску, діамофоску).
— Які сорти чи гібриди моркви вирощуєте?
— Ми вирощуємо гібрид Абако F1, він має значний попит у споживачів. Це голландський гібрид типу Шантане, ранній: дозріває за 85–90 днів після посіву. Це універсальний, стресостійкий, високоврожайний гібрид, який ідеально підходить для промислового виробництва. Коренеплоди в нього яскравого забарвлення, правильної конічної форми довжиною 14–16 см, відрізняються відмінними смаковими якостями, високою цукристістю і хорошим товарним виглядом. Вони стійкі під час транспортування, добре зберігаються.
— Морква чутлива до забур’янення посівів, особливо в перші фази росту. Як боретеся з бур’янами?
— Як базовий гербіцид використовуємо Стомп 330, ним проводимо обприскування ґрунту до появи сходів культури. Потім працюємо препаратом Гезагард або його аналогом, протягом вегетації проводимо 2–3 обробки (залежно від засміченості поля бур’янами). Також використовуємо гербіцид Реглон Супер, ним обробляємо посіви за 1–3 дні до появи сходів моркви.
— Які основні хвороби та шкідники моркви дошкуляють вашим посівам?
— Найбільш поширені грибні хвороби: біла гниль, сіра гниль, фомоз (бура гниль), альтернаріоз, борошниста роса моркви, а також мокра бактеріальна гниль моркви. Фунгіциди підбираємо залежно від стану посівів та погодних умов: одні — в спекотну погоду, інші — в холодну та вологу. Наприклад, у спекотну погоду часто морква уражується грибами роду Alternaria (чорна гниль моркви). З альтернаріозом чудово справляються Скор, Світч, Квадріс, Мобіль, Циделі топ, біофунгіциди — Фітоспорин М, Планриз тощо.
За надмірних опадів морква найчастіше хворіє на фомоз, борошнисту росу моркви, білу гниль. Тут більш доречним буде застосування препаратів Топсін М, Фалькон, Натіво, Імпакт Т, Колосаль Про тощо.
Основні шкідники моркви — це морквяна муха, листоблішка, дротяники, зонтична міль, слимаки, морквяна попелиця, озима совка. Зараз багатий вибір інсектицидів, які можна використовувати у боротьбі зі шкідниками моркви: Карате Зеон, Коннект, Борей, Актеллік, Енжіо та інші.
Проти ґрунтових шкідників насіння протруюємо перед посівом протруйниками Престиж, Матадор, Командор Екстра тощо.
Ми працюємо з препаратами різних виробників: Syngenta, BASF, Sumitomo, Bayer тощо. Підбираємо ті препарати, які необхідні для конкретних цілей з урахуванням погодних умов та стану рослин.
— У сезоні 2021 року яким був тиск хвороб на моркву?
— У мене морква не хворіє. На мою думку, всі хвороби через те, що фермери невчасно обробляють моркву проти хвороб та шкідників. Треба запобігати хворобі, а не лікувати потім, коли половина врожаю вже пропала. Лікувати набагато дорожче та важче, ніж проводити профілактику. Я обробляю посадки моркви з профілактичною метою щотижня.
— Як удобрюєте моркву?
— Все доволі стандартно. Частину добрив (комплекс N90P120K90) вношу під оранку, решту — методом фертигації. На стадії 3-х листків починаємо через краплю вносити азот (N20); через 1,5 місяця після появи сходів — фосфор і калій P30K20. Крім того, даємо бор, гумати, комплексні добрива з мікроелементами. Кількість підживлень залежить від погодних умов, температури, стану рослин. Але в середньому робимо підживлення через краплю кожні 3–5 днів.
З добрив використовуємо селітру, сульфат калію, сульфат магнію, нітрат кальцію.
— Пане Олеже, чому в деяких фермерів вродила минулого сезону гірка морква?
— Тут може бути дві причини: або фермер купив неякісне насіння чи насіння кормової моркви, або дав у живлення мало сульфату калію та забагато селітри. Треба дуже чітко дотримуватися графіків і норм живлення рослин, це важливо для отримання якісної продукції.
— Ви робите бакову суміш, одразу підживлюєте та обробляєте рослини від хвороб та шкідників?
— Бакова суміш — це не завжди добре. Потрібно пам’ятати, що не всі добрива та мікроелементи поєднуються із засобами захисту рослин. Наприклад, фосфорорганічні сполуки не можна додавати до бакової суміші. Багато хто з метою економії це робить, а потім бачить, що попалив моркву. А чому? Додав добрива у бакову суміш.
Також не можна змішувати препарати на масляній основі з добривами, що містять бор; кальцієві добрива з добривами, що містять багато фосфору та сірки. Препарати, що містять кальцій, не можна змішувати з такими мікроелементами, як залізо, цинк, магній і марганець. Хто не враховує ці особливості, залишається без урожаю.
— Як проводите збирання моркви?
— Збирання в нас напівмеханізоване. Спочатку підкопуємо моркву спеціальною віброскобою, а потім вручну прибираємо з поля. Крапельну стрічку прибираємо вже після збирання моркви.
Збирання спеціалізованим комбайном набагато ефективніше і швидше, але в нас такої техніки поки що немає. До речі, за умови збирання комбайном повністю змінюється й технологія посадки моркви. За механізованого збирання моркву вирощують не на грядах, а на гребенях.
— Кажуть, що в багатьох фермерів цього року насіння моркви вимило дощем і вони не дорахувалися врожаю…
— Так, у деяких господарствах Півдня повністю пересівали й моркву, й буряки, й цибулю. Насамперед це торкнулося тих аграріїв, хто пізно посіяв овочі. Я особисто не пересівав, у мене до сезону дощів, який був у 2021 році, морква і столові буряки вже зійшли, тож рослини завдяки розвиненій кореневій системі втримались у ґрунті. Вимило трохи рослин, переважно по краях гряд. А в тих, хто тільки-но посіяв перед зливами, гряди розмило повністю, це правда.
— З огляду на це моркву бажано сіяти якомога раніше?
— Необов’язково, ми сіємо моркву і в березні, і в червні, і навіть у липні. Відповідно, терміни збирання різні: першу моркву збираємо в серпні, червневу — у жовтні, а останню — в грудні. Можемо моркву посіяти в січні-лютому, якщо погода дозволяє. Трапляються так звані лютневі вікна, коли стоїть тепла, майже весняна погода, земля прогрівається, підсихає: цілком можна сіяти. Ми вже мали такі вдалі експерименти. Сіяли на початку лютого на високій гряді зі щільністю 1 млн насінин на гектар на глибину 3 см. Гряди агроволокном не накривали, щоб не спровокувати появу передчасних сходів. Сходи з’явилися на початку березня. Вони були хороші, дружні. Урожай моркви зимового посіву отримали на два тижні раніше, ніж весняний. Тож не треба боятися експериментувати!
— Як реалізуєте продукцію?
— Торгуємо через посередників, напряму з торговельними мережами контрактів не укладаємо. Моркву в мене забирає Київ, Одеса, Запоріжжя. А взагалі, нашою продукцією торгують такі великі мережі, як «АТБ», «Сільпо», «Велика Кишеня» тощо. У 2021 році ціна була відносно непоганою, у нас купували моркву по 7 грн/кг. Середня врожайність моркви по господарству становила 75 т/га. Тож вважаю 2021 рік доволі вдалим.