Агрономія

Які оптимальні строки сівби сої у зоні Полісся

Які оптимальні строки сівби сої у зоні Полісся

Сівбу сої за вирощування на Поліссі слід проводити якомога раніше, за настання сприятливих ґрунтових умов, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Ранню сівбу потрібно здійснювати, щоб початок періоду цвітіння сої припав на кінець червня і міжряддя було повністю закрите, а рослини перехоплювали максимальну кількість світла та максимізували процес фотосинтезу.

Крім того, більш ранні посіви мають на 5-7 днів довший період наливання зерна, як порівняти з пізнішими.

Запізнення із сівбою на 10-12 днів зменшує врожайність сої до 0,5 т/га.

У більшості випадків період активної вегетації (перехід середньодобової температури повітря через +10 °С) в зоні Західного Полісся розпочинається в ІІІ декаді квітня.

Основний критерій визначення, коли настають оптимальні строки сівби сої – стійке прогрівання верхнього шару ґрунту до +10 °С.

Спираючись на дані температурного режиму ґрунту протягом останніх 5 років, температура у шарі 0–10 см на торфових ґрунтах зони Західного Полісся досягає +10…+12 °С на початку травня, що є оптимальним для сівби сої.

На прилеглих мінеральних ґрунтах сівбу сої можна розпочинати на 6–7 днів раніше, бо вони прогріваються швидше, ніж торфові.

Допустимі строки сівби сої в зоні Полісся – 15-20 травня. За умов пізнішої сівби можуть не достигнути навіть найбільш ранньостиглі сорти сої.

Нагадаємо, соя має перспективи збільшення площ на Поліссі.