Тваринництво

Собівартість виробництва свинини в Україні близька до європейської

Порівняння собівартості виробництва свинини в Україні та інших країнах світу в 2019 році свідчить про пристойний «командний залік» вітчизняних свиногосподарств.

Це випливає з результатів бенчмаркінгових досліджень асоціації «Свинарі України» (АСУ) й Interpig.

За результатами бенчмаркінгу АСУ промислових свиногосподарств України, середньозважений показник собівартості вирощування товарної свинини з урахуванням обсягів виробництва учасників бенчмаркінгу АСУ в 2019 році склав 31,4 грн/кг.

У дослідженні взяли участь 32 вітчизняних промислових свиногосподарства, які забезпечили 25% промислової пропозиції свинини на внутрішньому ринку.

Підсумки аналогічного міжнародного дослідження Interpig свідчать, що середні витрати свинарів Німеччини та Нідерландів у 2019 році були вищими: виробництво свинини живою масою обходилося відповідно в 1,23 євро/кг (35,6 грн/кг) та 1,24 євро/кг (36,2 грн/кг).

Дещо нижчі середньозважені витрати були у виробників свинини Данії та Іспанії, які мають найкращі результати з собівартості серед країн ЄС. Так, Данія за рахунок високого рівня самозабезпеченості кормами має нижчу питому вагу витрат на годівлю в структурі собівартості.

Собівартість виробництва свинини в окремих країнах світу в 2019 році (без ПДВ)

В Іспанії – кращі середні показники конверсії корму (вища ефективність годівлі), що компенсує дорожчі корми. Питомі капітальні інвестиції в основні виробничі засоби в Іспанії практично вдвічі менші, ніж у Данії.

Свинарі з США, Канади та Бразилії мають найнижчі витрати на годівлю в світі – завдяки забезпеченості кормовими культурами. Значну перевагу їм дають менші, ніж у країнах ЄС, капітальні інвестиції, нижчі питомі витрати на оплату праці за рахунок меншої кількості найманих працівників та дешевшій робочій силі у Бразилії. При цьому  показники продуктивності тварин і товарності вирощеного поголів’я в окремих країнах ЄС помітно вищі.

Діапазон, в якому коливається собівартість виробництва свинини в Україні, дуже широкий, наголосили в АСУ. За даними учасників бенчмаркінгу АСУ, в 2019 році ці межі були від 27,4 до 40,6 грн/кг без ПДВ.

«Окремі оператори (19% респондентів) навіть змогли знизити собівартість виробництва, зокрема за рахунок оптимізації витрат на корми», – додали аналітики АСУ.

Довідка

Бенчмаркінг АСУ – порівняння виробничих та економічних показників діяльності свиногосподарств для виявлення резервів підвищення інтенсивності й ефективності виробництва свинини.

Interpig – міжнародне бенчмаркінгове дослідження в царині свинарства, яке охоплює промислових виробників свинини з 17 країн світу.