Надраннє відлучення поросят недоцільне
Дуже раннє відлучення поросят має негативні наслідки як для свиноматки, так і для поросят, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Деякі науковці пропонують відлучати молодняк віком 4-10 діб після опоросу. Однак за дуже раннього відлучення у свиноматки розвивається безліч хвороб, пов’язаних із лактацією, насамперед – метрит-мастит-агалактія (ММА), а поросята переживають кормові стреси.
Це пояснюється тим, що умови утримання й годівлі, а також кормові засоби в більшості наших господарств для поросят, відлучених у віці 4-10 діб, не відповідають фізіологічній потребі тварин цього віку.
Травний канал такого молодняку ще не пристосований до штучної годівлі. Поросята першого тижня життя мають малий шлунок, тому вони ссуть свиноматку до 23-25 разів на добу. І тільки до п’ятого тижня кількість смоктань скорочується до 10-12 разів.
За інтенсивного виробництва свинини годівля поросят такими темпами неможлива, бо в такому віці вони не здатні повноцінно перетравлювати корми, призначені для підгодівлі. У них порушується травлення, навіть якщо використовувати дуже дорогі й найпоживніші кормові засоби. Лише після трьох тижнів життя у поросят починає засвоюватися протеїн і крохмаль рослинних кормів.
Дуже рано відлучені поросята втрачають апетит, у них змінюється харчова поведінка. Вони стають неспокійними, збудженими, часто переїдають, можуть поїдати гній і пити сечу, що в результаті порушує травлення, сприяє ураженню інфекціями.
Тому вчені вважають, що надраннє відлучення недоцільне, принаймні до 21-ї доби після народження. Адже часто годувати поросят, як і свиноматку, безпосередньо на товарних і промислових фермах неможливо. Різкий перехід з одного виду корму, низька перетравність кормів, людський чинник ведення господарства ведуть до летальних випадків.