За зменшення циркадних коливань створюються сприятливіші умови для лактації корів
Вплив зсувів світло-темної фази у корів під час передотельного нелактаційного періоду послаблює циркадні ритми, знижує рівень глюкози в крові та збільшує надої молока і його жирність у наступній лактації.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому на початку цього року.
Науковці утримували контрольну групу корів за такого світлового режиму: 16 годин світла й 8 годин темряви, а дослідним тваринам за аналогічного фотоперіоду світло-темний цикл зміщували на 6 годин що три доби аж до отелення.
У результаті було встановлено, що в дослідній групі зі зміщеними фотоциклами корови загалом більше часу перебували в стані спокою, тобто довше відпочивали. У їхній крові спостерігали нижчу концентрацію глюкози (як порівняти з коровами контрольної групи, ця різниця становила 4 мг/мл). Та головне – у них збільшився вихід молока на 2,8 кг/добу та концентрація молочного жиру.
Тому менша зміна центральних циркадних ритмів може створити більш постійне середовище, що підтримує початок лактогенезу. Отже, за зменшення циркадних коливань створюються сприятливіші умови для лактації.
Довідка
Циркадні ритми є повторенням різних фаз біологічної активності організму, що тривають приблизно 24 години.