За використання високоенергетичних раціонів в рубці корови може утворюватися надлишок кислот
У післяотельний період корові потрібна глюкоза. Однак єдине її джерело – продукт ферментації глюкози в рубці – молочна кислота, яка перетворюється на летючі жирні кислоти: пропіонову, оцтову та масляну кислоти, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Через різке збільшення поглинання печінкою жирних кислот у клітинах органу нагромаджуються тригліцериди, що негативно впливає на їхню здатність до синтезу глюкози та погіршує загальний стан корови.
Закордонні вчені встановили, що після отелення в печінці корови може акумулюватися до 0,5 кг жиру на день. Печінку вважають помірно жирною, коли в ній акумулюється до 5-10% жиру від загальної маси самого органу (у фізіологічно здорової тварини – 8-10 кг).
За використання високоенергетичних раціонів, багатих на неструктурні вуглеводи (завелика кількість концентратів), може виникнути протилежна ситуація, коли в рубці через надмірне мікробне травлення утворюватиметься надлишок кислот.
Також існує висока ймовірність виникнення гострого ацидозу рубця, який стримуватиме споживання і засвоєння поживних речовин раціону.
Нагадаємо, жовчні кислоти в раціоні корів значно поліпшують травлення.