За використання антибіотика важливо враховувати розчинність діючої речовини
За використання того чи іншого антибіотика у птахівництві важливо враховувати розчинність діючої речовини та її біодоступність. Особливо це важливо для препаратів перорального застосування, пише журнал «Наше птахівництво».
«З огляду на те, що близько 40% лікарських субстанцій класифікуються як практично нерозчинні, а 80-85% з них використовуються перорально, то розуміння того, як правильно їх застосовувати є важливим», – ідеться в статті.
У біофармацевтичній системі всі діючі речовини розподіляються на чотири класи відповідно до їх розчинності у водних розчинах і ступеня проникнення через біологічні мембрани:
- клас І – характеризується високою розчинністю та високою проникністю;
- клас ІІ – характеризується низькою розчинністю та проникністю; як приклад: більшість нестероїдних протизапальних засобів. Біодоступність таких лікарських засобів обмежена швидкістю їх розчинення (кінетичний бар’єр) і розчинністю (термодинамічний бар’єр). До цього класу належить близько 30% ліків;
- клас ІІІ – характеризується високою розчинністю та високою проникністю; як приклад: більшість антибіотиків бета-лактамного типу. Низька швидкість абсорбції обмежує проникнення в кров, але препарати розчиняються дуже швидко;
- клас ІV – характеризується низькою розчинністю та низькою проникністю; як приклад: антигельмінтики – альбендазол, фенбендазол; рослинні флавоноїди. Ці сполуки мають низьку біодоступність. Зазвичай вони погано поглинаються слизовою оболонкою кишківника.
Таким чином, антимікробні препарати, що належать до II і IV класів, потребують технологій підвищення їх водорозчинності. До цих класів належать до 50% лікарських засобів.