Які режими освітлення потрібні для вирощування й утримання гусей
Режими освітлення пташників для вирощування й утримання гусей істотно не відрізняються від аналогічних режимів для качок, пише журнал «Наше птахівництво».
За сезонних технологій, які набули значного поширення в Україні, гусей із 2-4-тижневого віку переважну частину року вирощують і утримують головним чином за природного світлового дня. Гусей батьківського стада першого року продуктивності утримують за природного світлового дня до 30-тижневого віку, далі протягом 1-2 тижнів їх переводять на 14-годинний штучний світловий день.
Гусей другого року використання з грудня протягом тижня переводять на 14-годинний штучний світловий день і тримають у такому режимі, допоки природний світловий день не досягне 14 годин.
Якщо гусей планується використовувати протягом двох циклів несучості, у липні, коли в гусок закінчується яйцекладка, їх на 3-4 тижні переводять на скорочений 7-годинний день. Потім протягом 1-2 тижнів тривалість світлового дня знову збільшують до 14 годин, і в гусей починається другий осінньо-зимовий цикл яйцекладки. За цією ж схемою стимулюють яйцекладку в гусей третього року використання.
Спільні риси всіх режимів освітлення:
‒ доволі тривалий світловий день для вирощування гусят на м’ясо (не менше як 14 годин), що збільшує період споживання кормів і приростів живої ваги птиці;
‒ для вирощування ремонтного молодняку ‒ період із коротким світловим днем (8-9 годин) щонайменше 2 місяці для стримування передчасної статевої зрілості та яйцекладки в гусок;
‒ для утримання дорослих гусей у продуктивний період ‒ стабільний світловий день тривалістю 14-17 годин або природний світловий день, що збільшується;
‒ для утримання дорослих гусей у непродуктивний період ‒ природний світловий день, що зменшується, або світловий день тривалістю 7-8 годин за інтенсивної технології.
Для освітлення гусятників використовують такі ж електролампи, як і для вирощування й утримання відповідних виробничих груп крижневих і мускусних качок.