Тваринництво

Які гельмінтози у свиней найпоширеніші

Найпоширенішими гельмінтозами в сучасному свинарстві є кишкові нематоди Ascaris suum, Oesophagostomum spp. і Trichuris suis. Вони спричиняють переважно субклінічні шлунково-кишкові захворювання, які, своєю чергою, знижують приріст, погіршують конверсію корму й умови добробуту.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Найбільше аскаридоз і трихуроз позначається на молодняку свиней, а езофагостомоз – на репродуктивній здатності свиноматок.

Свині заражаються Ascaris suum після ковтання із зовнішнього середовища інвазійних яєць, з яких вивільняються личинки у просвіті сліпої кишки та проксимального відділу ободової кишки. Личинки проникають через стінку кишки у кров, через один-три дні досягають печінки, де формують інфільтрати – «молочні плями» – на третю-сьому добу від зараження. На шосту-восьму добу личинки мігрують через легені, де спричиняють пошкодження, крововиливи, емфізему та набряк, заражають клітини іншими патогенами, зокрема Mycoplasma. Рухаючись дихальними шляхами, личинки досягають глотки, а після проковтування повертаються до травного каналу на десяту добу після зараження. На 24-у добу відбувається остаточна линька у тонкій кишці, статевозрілі дорослі гельмінти розпочинають виділення яєць протягом року життя (самки здатні виділяти понад 100 тис. яєць за добу).

У навколишньому середовищі розвиваються личинкові форми, здатні до зараження (за 10 днів за ідеальних умов), проте розвиток може затримуватись, і збудник зберігає загрозу до 15 років.

Кілька видів Oesophagostomum spp. також потрапляють до свиней у вигляді інвазійних личинок. Проте вони проникають до слизової оболонки товстого кишківника, у підслизовому шарі линяють з утворенням личинок четвертої стадії (реактивні вузлики в тканинах). Через один-три тижні збудники повертаються у просвіт товстого кишківника, де проходять остаточне линяння й статеве дозрівання. Деякі личинки четвертої стадії лишаються у вузликах протягом кількох місяців. У зовнішньому середовищі у яйцях через один-два дні з’являються личинки першої стадії. Протягом тижня вони двічі линяють, перетворюючись на інвазійні личинки третьої стадії, які можуть виживати майже рік.

На Trichuris suis свині заражаються під час проковтування яєць із личинками першої стадії. Після проковтування вони вилуплюються, проникають для подальшого линяння в підслизовому шарі оболонки кишківника. За три линяння розвивається доросла стадія – відбувається статеве розмноження. Дорослі самки трихурисів відкладають у просвіт товстих кишок яйця, які разом із фекаліями потрапляють у зовнішнє середовище і за сприятливих умов через 38-43 доби стають інвазійними.

Як повідомлялося, найвірогідніша діагностика гельмінтозів у свиней – посмертна.