Тваринництво

Як змінюється вміст інкубаційних яєць курей залежно від віку несучки

Як змінюється вміст інкубаційних яєць курей залежно від віку несучки

Яйця однієї й тієї ж вагової категорії, отримані від м’ясних курей у віці 50 тижнів, мають нижчі величини показників індексу форми, одиниць Хау, індексів білка та жовтка, як порівняти з яйцями, отриманими від курей 30-тижневого віку.

На початку продуктивного періоду білок має найщільнішу консистенцію, яка розріджується на піку продуктивності, та стає найбільш рідкою наприкінці продуктивного циклу. При цьому коєфіцієнт кореляції між показниками щільності та віком несучок негативний і становить -0,55.

Зі збільшенням віку курей відбувається й вірогідне зниження вмісту сухих речовин у білку у середньому на 1,3%.

Водночас у молодих курей (25 тижнів) – не тільки високі показники індексу білка та одиниць Хау, а й більше сухих речовин у білку.

Вік птиці впливає на вміст лізоциму в білку. У курей його концентрація в перших яйцях незначна (1-2 мг/мл), однак вже до 7-тижневого віку вона сягає 6-7 мг/мл, а потім майже не змінюється до кінця несучості. Тобто зв’язок віку курей із активністю лізоциму є криволінійним з максимумом у 7-10 місяців.

Індекс жовтка майже не змінюється із віком птиці, але має незначну тенденцію до зниження у 0,9-–0,96 раза. Вплив на виводимість індексу жовтка сягає 21,5%, рН жовтка – 12,5%, вмісту сухих речовин у жовтку – 68,8%.

Зі старінням курей також збільшується концентрація ліпідів як у сирій речовині вмісту яйця, так і у сухій речовині жовтка. Як наслідок – зростає енергетична цінність яєць.

Проте вміст амінокислот, навпаки, з віком знижується і у білку, і у жовтку.

Як повідомлялося, на розвиток ембріонів птиці позитивно впливає інфрачервоне лазерне випромінювання.