Тваринництво

Як діагностувати інфекційну анемію курчат

Як діагностувати інфекційну анемію курчат

Діагноз «інфекційна анемія курчат» (ІАК) ставлять на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак, картини патолого-анатомічного розтину та результатів лабораторних досліджень.

Для лабораторних досліджень отримують селезінку, тимус, кістковий мозок і печінку від хворої або щойно полеглої птиці, пише журнал «Наше птахівництво».

За експериментальних умов хворобу вдається відтворити за парентерального введення вірусу СПФ-курчатам добового віку. Інкубаційний період становить 10-14 діб. Клініку ІАК і відхід спостерігають з 14-ї по 24-ту добу.

Симптоми ІАК в умовах експерименту аналогічні ознакам за природного прояву інфекції, за винятком уражень шкіри. Падіж становить 20-70%, хоча анемію у піддослідної птиці спостерігають у всіх випадках. Винятком є ізолят, виділений у США, зараження яким спричиняє розвиток анемії менш ніж у 25% курчат.

Зниження гематокриту є наслідком панцитопенії. За інокуляції вірусу in ovo хвороба протікає важче, ніж за парентерального зараження добових курчат.

Відсоток загибелі курчат, навіть за введення одного і того ж ізоляту вірусу ІАК, значно варіюється, що ускладнює оцінку ступеня патогенності різних ізолятів. Прирости в заражених курчат знижуються, як порівняти з незараженими.

Здатність вірусу спричиняти розвиток анемії в умовах експерименту безпосередньо залежить від його дози. Гематологічні зміни в експериментально заражених курчат проявляються на 8-му добу після інокуляції. Одночасно знижується кількість еритроцитів, лейкоцитів, гранулоцитів. Уповільнюється згортання крові курчат, чим і спричинені численні крововиливи. Гематологічні показники нормалізуються з 28-ї по 36-ту добу досліду.

Зараження добових курчат спричиняє вироблення антитіл через 21 добу, а птиці старшої 6-7 тижнів – через 7 діб після інокуляції вірусу.

Антитіла до вірусу ІАК у курчат виявляють у реакції непрямої імунофлюоресценції (РНІФ), реакції нейтралізації (РН) та ІФА. Ці тести використовують головним чином для моніторингу птахопоголів’я у племінних господарствах і контролю статусу СПФ-стад.

Нині для встановлення РН і титрування вірусу широко використовують мікротест на 96-ямкових мікропланшетах.

Для серологічних досліджень із виявлення антитіл до вірусу ІАК широко застосовують метод ІФА. Порівняльне дослідження в ІФА і РНІФ польових сироваток і від СПФ-курей  показало збіг результатів більше ніж у 98% випадків.

Як повідомлялося, ІАК профілактують двома способами. При цьому хвороба часто протікає безсимптомно.