Тваринництво

Висока вологість у пташнику особливо небезпечна для молодняку, ослабленої та хворої птиці

Висока вологість у пташнику особливо небезпечна для молодняку, ослабленої та хворої птиці

Для розвитку і функціонування організму птиці нормальною вважається вологість повітря в пташнику 60-70%. Зазвичай відносна вологість повітря по всьому периметру пташника не однакова: її показники вище на рівні підлоги, ніж на рівні стелі.

За низької температури повітря у пташнику і високої вологості птиця відчуває температуру значно нижче фактичної, тому може переохолоджуватися, що призводить до респіраторних і простудних захворювань.

Як правило, чим вища температура повітря у приміщенні, тим нижче відносна вологість і навпаки. Показники вологості також залежать від частоти прибирання в пташнику, ізоляції стін і підлоги, від того як побудований сам пташник (на сухому або вологому місці).

Кількість водяної пари всередині будівлі залежить і від відсотка вологості у зовнішньому середовищі й ефективності роботи системи вентиляції. До 75% водяної пари виділяється зі слизових оболонок дихальних шляхів і ротової порожнини птиці, а також із повітрям, що видихається. Також велика кількість вологи надходить із поверхні напувалок, годівниць, підлоги, стін, стелі та інших конструкцій будівель.

Найнебезпечнішим для птиці є поєднання високої вологості у приміщенні з високою або низькою температурою. Холодне вологе повітря спричиняє утруднення дихання, погіршення апетиту, процесу травлення, зниження продуктивності, перевитрату кормів.

Особливо несприятливо висока вологість позначається на молодняку, ослабленій і хворій птиці. За підвищеної вологості у пташнику часто намокає підстилка, на стінах і в гніздах розвивається пліснява. Тому птиця починає часто хворіти.

Крім того, підвищена вологість може призводити до виникнення теплового удару в птиці через те, що випаровування з дихальних шляхів погіршується й обмежується тепловіддача.

Знижена вологість теж шкідлива для птиці, бо сприяє утворенню пилу, а через це виникає подразнення слизової оболонки дихальних шляхів, починають сльозитися очі й псується оперення.

До того ж за таких умов із дихальних шляхів птиці посилюється випаровування, що призводить до переохолодження організму. До прикладу, за +25 °С і вологості 75% у пташнику птиця відчуває як +33 °С.

Нагадаємо, пластикові та паперові випарні касети у пташниках охолоджують не однаково.