Тваринництво

Відновлення ситуації у птахівництві займе значно більше часу, ніж тривалість карантину

Запровадження карантинних обмежень мало негативний вплив на птахівництво. По-перше, різко зросли виробничі витрати виробників.

Про це в інтерв’ю журналу «Наше птахівництво» розповів виконавчий директор асоціації «Союз птахівників України» Сергій Карпенко.

З’явилися додаткові витрати на запровадження заходів протидії і профілактики поширення коронавірусу на виробничих потужностях.

Збільшилися транспортні витрати, зокрема і на доставляння працівників на виробництво, зауважив він.

«Зросли на 20% ціни на імпортований добовий молодняк, а також на ветеринарні препарати та кормові добавки у зв’язку зі значною зміною валютного курсу і логістичними витратами під час експортно-імпортних операцій», – зазначив Сергій Карпенко.

На 10-15% зросли ціни на зернові та продукти переробки олійних культур, що є основними компонентами кормів. Оскільки комбікорми у собівартості продукції птахівництва становлять 65-70%, це негативно позначилося на собівартості виробництва та змушує виробників переглядати свою цінову політику, пояснив експерт.

«По-друге, внаслідок закриття переважної більшості продовольчих ринків у країні, суттєвого зниження попиту в секторі HoReCa та з боку переробних підприємств відбувся перерозподіл в обсягах збуту продукції через різні канали реалізації», – наголосив Сергій Карпенко.

За його словами, невеликі птахопідприємства, які відіграють важливу роль у постачанні продукції на регіональних ринках, втратили чи не єдиний основний канал збуту продукції – продовольчі ринки.

«У цих підприємств удвічі впала реалізація через невеликих оптових дистриб’юторів та значно збільшилися строки поповнення обігових коштів від продажу продукції», – зазначив виконавчий директор Союзу птахівників України.

Зміни в каналах реалізації, порушення в ланцюгах поставок, зменшення доходів населення – все це призвело до подальшого накопичення залишків і зниження відпускних цін виробників на тлі збільшення собівартості виробництва.

З послабленням карантинних обмежень ситуація поступово виправлятиметься, однак це займе значно більше часу, ніж тривалість самого карантину, підкреслив Сергій Карпенко.