Тваринництво

У корів вища заплідненість за швидшого відновлення статевої циклічності

У корів вища заплідненість за швидшого відновлення статевої циклічності

Чим раніше після отелення в корови відновлюється повноцінна статева циклічність, тим вище рівень заплідненості після першого осіменіння.

Про це пише в своїй колонці на Аgrotimes експерт із розведення та відтворення Валерій Лотоцький.

Аби пришвидшити формування жовтого тіла та відновити статеву циклічність, доцільно використовувати препарати гонадотропін-рилізинг-гормонів (гонадон, сурфагон, оварелін, фертагіл, бусол та інші) з 35-ї доби після отелення. Вони сприяють фолікуло- та лютеогенезу, залежно від стану яєчників. Якщо є фолікули діаметром понад 1,5 см, відбувається їхня овуляція або атрезія з формуванням упродовж 5-7 діб жовтого тіла, що забезпечить виробництво прогестерону та нормалізує статеву циклічність.

Якщо ж таких фолікулів немає, необхідно стимулювати ріст фолікулярної хвилі з наступним їхнім дозріванням.

За обмеженості ресурсів доцільно збільшити період добровільного очікування до 80-100 діб – не поспішати застосовувати схеми стимуляції та синхронізації. Так реально осіменити більшу кількість тварин за спонтанним проявом стадії збудження статевого циклу й отримати вищу заплідненість.

Якщо ж немає можливості завезти сперму або відсутній спеціаліст зі штучного осіменіння, доцільно вдатися до природного осіменіння.

Для зниження ризиків бажано відбирати бугая з благополучного щодо інфекційних захворювань стада. За можливості враховувати походження. Але навіть якщо отриманий молодняк доведеться вибракувати, продуктивність у основного стада буде збережено.

Нагадаємо, своєчасне запліднення корів потрібне не лише для отримання ремонтного молодняку, а й для забезпечення виробництва молока.