Тваринництво

Три групи причин смерті ембріонів ВРХ

Існує комплекс причин ембріональної смертності великої рогатої худоби, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Перша – біологічна неповноцінність зигот, які утворилися з неповноцінних статевих клітин. Так, за надраннього осіменіння – до настання статевої охоти – відбувається так зване старіння сперміїв (позаяк спермії заморожено-відтаненої сперми зберігають свою активність у статевих шляхах самки до 12 годин). Тоді як за запізнілого осіменіння спостерігається старіння яйцеклітини (остання здатна до запліднення протягом 6-8 годин після овуляції).

Друга група причин пов’язана з організмом матері. Осіменіння корів із порушеною слизовою оболонкою статевих органів через цервіцит, ендометрит, незакінчену інволюцію матки після пологів, естрадну або постлібідну метрорагію з кожним непродуктивним осіменінням спричиняє ріст титру сперміоантитіл (утворення антитіл на сперму – реакція організму самки на парентеральне проникнення білків сперми). Чим вищий титр сперміоантитіл, тим гірші умови для запліднення й виживання зиготи.

Третя група причин – чинники-стресори, що діють на організм самки ззовні:

• температурний – занадто високі чи низькі температури в приміщенні, утримання тварин під спекотним сонцем;

• больовий – діє у корів із маститами – клінічними і субклінічними; захворюваннями дистального відділу кінцівок та іншими патологіями з клінічними ознаками запалення;

• голодування, неповноцінність раціону, груба фіксація, далекі перегони, транспортування тварин тощо.

За стресу в організмі пригнічується материнська домінанта вагітності й порушується гонадотропна функція гіпофіза. Це проявляється у недостатньому виділенні лютеінізувального та лютеотропного гормонів, а відтак знижується прогестеронсинтезувальна функція жовтого тіла. Внаслідок цього плацентація може затримуватися або відбуватися неповноцінно.

Як повідомлялося, часто складно встановити конкретну причину аборту у корів.