Трансплантація ембріонів пришвидшує селекційний процес уп’ятеро-вшестеро
Трансплантація ембріонів – один із ефективних методів підвищення генетичного потенціалу в молочному скотарстві, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Застосувавши трансплантацію ембріонів від високопродуктивної корови-донора, можна отримати десятки, а іноді й сотні голів приплоду. Трансплантація ембріонів пришвидшує селекційний процес уп’ятеро-вшестеро, як порівняти зі звичайними методами відтворення тварин.
Нині у світі від корови-донора в середньому отримують п’ять ембріонів. Приживлення свіжих ембріонів становить 50-60%, заморожено-розморожених – 40-50%, отриманих in vitro – 30-40%.
У Північній Америці щороку продукують in vitro понад 200 тис. ембріонів, що становить більшу частину загальної кількості отриманих ембріонів. У провідних країнах світу 100% бугаїв, яких використовують на племінних станціях для виробництва сперми, отримано після трансплантації ембріонів.
В Україні впровадження трансплантації ембріонів у молочному скотарстві розпочалося наприкінці ХХ століття. Над цим працювали фахівці Харківського центру трансплантації ембріонів і Республіканського біотехнологічного центру (Львів). Проте з 2000-х років трансплантацію ембріонів застосовували тільки в експериментах. Останніми роками з’являється інтерес до біотехнологічних методів відтворення, одним із яких є трансплантація ембріонів.
За трансплантації ембріон на ранній стадії розвитку пересаджують від своєї матері (донора) з високою генетичною цінністю до матері-реципієнта. Для великої рогатої худоби рання стадія розвитку становить сім діб.
Спочатку відбирають корів-донорів із високою продуктивністю, проводять індукцію суперовуляції гормональними препаратами, далі – штучне осіменіння, й на сьому добу – нехірургічне вимивання ембріонів і оцінювання їхньої якості.
Після цього здійснюють трансплантацію (пересадку) чи кріоконсервацію (заморожування) ембріонів. Паралельно відбирають телиць-реципієнтів віком 15-18 місяців, яким синхронізують статевий цикл, щоб він відповідав циклу корови-донора. Тобто вимитий від корови-донора ембріон не повинен відчути гормонального дискомфорту в організмі реципієнта. На одного донора синхронізують у середньому п’ять реципієнтів.
Нагадаємо, на покращення генетичного потенціалу тварин Львівщини спрямували 32,4 млн грн.