Телята до 8-тижневого віку не хворіють на коронавірусну інфекцію
Коронавірусна інфекція у великої рогатої худоби клінічно проявляється у телят 8-15-денного віку. Телята до 8-тижневого віку, що мають материнські антитіла, не хворіють.
Описані також спалахи коронавірусної інфекції серед дорослого поголів’я молочних стад.
Джерелом збудника інфекції є хворі телята й носії вірусу – тварини старшого віку. Збудник коронавірусної інфекції виділяється з організму з каловими масами. Вірус потрапляє в організм per os із інфікованим кормом і водою.
Клінічні ознаки інфекції найчастіше проявляються в період масових отелень і за недотримання ветеринарно-санітарних правил утримання тварин.
Існує три різних, але чітко диференційованих синдроми захворювань, спричинені коронавірусом ВРХ. Насамперед коронавірус є причиною виникнення неонатальної діареї у телят, яка триває 4-7 днів. Зазвичай уражуються телята в перші три тижні життя.
Другий тип – зимова дизентерія, як правило, пов’язаний із коронавірусною інфекцією. Це високозаразне захворювання шлунково-кишкового тракту найчастіше спостерігається у молочної худоби, яку утримують у приміщенні протягом зими.
Найпоширеніша ознака захворювання – раптова діарея в кількох тварин у стаді, часто – з кров’ю. Корови зазвичай відмовляються від корму, а виробництво молока значно падає. Під час зимових спалахів дизентерії у приміщеннях відчувається сильний неприємний запах. Специфічного лікування не існує, крім напування корів. Смертність за такого захворювання низька, а приблизно за тиждень проблема зникає.
Дослідження підтверджують, що коронавірус може спричинити комплекс захворювань респіраторного тракту в дорослої ВРХ. Діагноз установлюють комплексно на основі епізоотологічних даних, клінічних ознак і результатів вірусологічних й імунологічних лабораторних досліджень, перш за все електронної мікроскопії та ПЛР.
Для виділення вірусу використовують фекалії. Від хворих тварин коронавірус виділяють із однаковою частотою як із шлунково-кишкового тракту, так і з дихальних шляхів.
За встановлення діагнозу варто враховувати можливість змішаного або асоційованого перебігу коронавірусної, ротавірусної, колібактеріозної й інших інфекцій.