Що ускладнює профілактику інфекційного бронхіту курей
Для профілактики інфекційного бронхіту курей (ІБК) важлива вакцинація, пише журнал «Наше птахівництво».
Для досліджень з виявлення геному збудника і вірусовиділення відбирають проби тканин трахеї, легень, нирок, яйцеводу, товстого кишківника і фекалії за гострого прояву хвороби, ротоглоткові та клоакальні змиви. Проби крові для серологічної діагностики відбирають на початку хвороби і через два-три тижні.
Те, що кілька штамів різних серотипів ІБК можуть одночасно циркулювати в одному регіоні, ускладнює профілактики хвороби.
Добре відома роль гуморального імунітету для захисту курей від хвороби ІБК. Наявність високих титрів гуморальних антитіл запобігає поширенню вірусу віремією з трахеї до інших чутливих органів – таких, як нирки і яєчники. Однак за ІБК велике значення має локальний імунітет на рівні слизових респіраторного, репродуктивного трактів і очей.
Курчата, незважаючи на відсутність гуморальних антитіл, захищені від респіраторної хвороби. Цей локальний захист пов’язаний із формуванням слизовими оболонками секреторних антитіл класу А.
За даними деяких вчених, рівень IgA у сльозах краще корелював зі стійкістю до зараження, ніж рівень сироваткових антитіл, і їхній вимір рекомендують для аналізу імунного захисту в стаді.
Значна антигенна різноманітність вірусу ІБК призводить до того, що імунітет, сформований до одного серотипу, погано захищає проти інфекції гетерологічним серотипом.
Останнім часом з’явилося багато експериментальних доказів наявного перехресного захисту між різними штамами. Це пояснюється тим, що більша частина вірусного геному, основну масу якого становить білок нуклеокапсида N, залишається незмінною, незважаючи на відмінності в S1 білка. Тому вважають, що це може бути причиною того, що вакцини ІБК із деяких серотипів можуть створювати захист проти штамів ІБК, котрі не належать до цього серотипу.
Як повідомлялося, наслідки ІБК у молодої птиці значніші, ніж у дорослої.