Тваринництво

Саркоптоз тяжче протікає у молодняку свиней

Джерелом саркоптозу, або корости, є інвазовані свині. Захворювання передається через  підстилку, предмети догляду й інвентар. Механічно збудника можуть переносити комахи й гризуни, а також обслуговчий персонал на взутті й одязі.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

На поросятах і підсвинках паразитує Sarcoptes scabiei var. suis, а на дорослих тваринах – Sarcoptes palvula.

Саркоптеси є постійними паразитами, які весь свій життєвий цикл проводять на тілі свиней у епідермальному шарі шкіри. Вони прогризають ходи у поверхневих шарах епідермісу. Живляться кліщі клітинами епідермісу, лімфою та запальним ексудатом. У прогризених ходах дорослі самки відкладають у життя від 40 до 60 яєць, з яких вилуплюються личинки. Одна генерація паразитів розвивається в середньому протягом двох-трьох тижнів.

Поза тілом господаря кліщі втрачають здатність до розмноження, проте здатні зберігати свою життєздатність до 14 діб, що неабияк сприяє поширенню хвороби в господарствах.

Клінічні ознаки хвороби залежать від віку тварин, виду збудника та форми перебігу. Так, захворювання у молодняку свиней (тотальна форма) характеризується сильним свербіжем, локальним або генералізованим запаленням шкіри, прогресивним виснаженням хворих тварин.

Дорослі свині (вушна форма), як правило, хворіють безсимптомно і є паразитоносіями.

У літній період року саркоптоз має субклінічний перебіг, а з настанням холодів його ознаки з’являються знову. Тяжче хворіє молодняк, за супутніх інфекцій і відсутності лікування поросята навіть можуть гинути.

Як повідомлялося, свинячі воші здатні переносити безліч інфекційних захворювань.