Тваринництво

При виборі дезінфектанту для пташника необхідно оцінити його безпеку

Дезінфекцію пташника не можна здійснювати без контролю її якості.

На цьому під час Міжнародного практичного форуму Poultry Farming наголосила доктор ветеринарних наук Тетяна Фотіна з Сумського національного аграрного університету.

Сьогодні одними з найефективніших препаратів у світі визнані багатокомпонентні дезінфектанти. Вони містять композицію з четвертинних амонієвих сполук і глютаровий альдегід.

Водночас Тетяна Фотіна звернула увагу на негативні властивості основних компонентів дезінфектантів.

Так, глютаральдегід та препарати, що його містять (біоклін, віроцид, ТН, кристал-1000), небезпечні для здоров’я. Випаровування глютаральдегіду можуть спричинити виробничу астму. «У Великій Британії це одна з речовин, заборонених Директивою про контроль небезпечних для здоров’я речовин», – зауважила вона.

Формалін і препарати, в яких він присутній (біоклін, параформ), – екологічно небезпечні й токсичні засоби, концерогени, що впливають на нервову систему. До того ж внаслідок тривалого використання численні популяції мікроорганізмів набули резистентності до формаліну, додала Тетяна Фотіна.

Активний хлор і препарати, що його містять (делеголь, кролсепт-фарм, неохлор), є агресивними, високотоксичними і еконенбезпечними і для людини, і для птиці.

Також вона застерегла від використання для знезараження поверхонь препаратів на основі альдегідів і фенолів через їхню токсичну дію на органи дихання.

Безпека дезінфекційних засобів оцінюють за токсикологічними характеристиками, відповідно до загальноприйнятих класифікацій небезпеки і токсичності. Для цього використовуються тест-об’єкти (тварини), зазначила Тетяна Фотіна. Але розроблена ціла система експрес-методів діагностики й експрес-методів визначення токсичності на об’єктах, які не є ссавцями.