Тваринництво

Повітряні обігрівачі у пташнику: недорогі, але більше гріють повітря

Опалення промислових пташників та обігрів птиці в Україні в основному здійснюється за допомогою засобів конвекційного повітряного обігріву: повітронагрівачів прямопотокового типу або тепловентиляторів.

Однак плюси від їхнього використання все ж таки перекривають суттєві недоліки, пише журнал «Наше птахівництво».

Повітронагрівачі прямої дії завоювали значну популярність у птахівників завдяки низьким капітальним витратам і витратам на обслуговування, високому коефіцієнту корисної дії (ККД) – 92-98%, надійності в роботі.

У тепловентиляторів коефіцієнт корисної дії дещо менший, а капітальні витрати більші, ніж у обігрівачів прямопотокового типу, проте перевагами є ціна палива, відсутність викидів продуктів горіння палива в пташниках.

Водночас ці системи повітряного обігріву мають недоліки, які варто брати до уваги господарству. Так, значна частина тепла концентрується у верхній частині пташника, а не в зоні перебування птиці. Таким чином збільшуються тепловтрати через дах, зменшується загальна ефективність використання теплової енергії у пташнику, попри високий ККД обладнання.

За конвекційного повітряного обігріву у пташнику нагрівається в основному повітря, підлога й підстилка ж прогріваються недостатньо. У результаті підвищується вологість підстилки, погіршується мікроклімат у пташнику, показники розвитку і якості тушок курчат-бройлерів.

Повітронагрівачі частіше здійснюють викиди димових газів у повітря пташника, погіршуючи якість повітря. Відповідно необхідно збільшувати обсяги повітрообміну.

На цьому тлі у птахівників набувають популярності газові обігрівачі випромінювальної дії.