Тваринництво

Поросята у першій половині життя потребують найбільше енергії

Потреба свиней в енергії насамперед залежить від інтенсивності обміну речовин. Найбільше енергії необхідно поросятам у першій половині життя, після чого потреба в енергії за досягнення живої маси у 30-60 кг поступово знижується.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Оскільки поросята швидко ростуть і розвиваються, їм потрібно надходження значної кількості поживних речовин. У перші 10 днів життя їхня жива маса збільшується майже у 2-2,5 раза, за 30 днів – ушестеро-увосьмеро, за 60 днів – у 16-22 рази й більше.

У ранньому віці поросята значно інтенсивніше використовують поживні речовини для росту організму, ніж молодняк старшого віку. Так, на підтримання життєдіяльності ці тварини витрачають на 1 кг маси тіла за добу після народження 0,56 МДж енергії, на 60-й – удвічі, а на 180-й – учетверо менше. Це насамперед пов’язано з тим, що потреба поросят в енергії та поживних речовинах для підтримання життя на одиницю маси з віком постійно знижується внаслідок зменшення відношення поверхні тіла тварини до одиниці маси. Відповідно зменшуються і втрати тепла через шкіру.

З молоком свиноматки поросята в перші два тижні життя отримують 60% поживних речовин, у третій тиждень – 36%, у четвертий – лише 28%.

Тому для підтримання інтенсивності росту і розвитку вони потребують значної кількості поживних речовин, що надходять із молоком свиноматки та підгодівлею кормами з високим умістом енергії. Причому ця енергія має бути в легкодоступній формі. Цього можна досягти введенням у корми для поросят сухої сироватки, екструдованих зернових, рослинних жирів тощо. Або вводити у корм уже готову енергетичну добавку, яка, наприклад, містить 18 МДж ОЕ/кг, а також L-карнітин, що забезпечує ефективне засвоєння енергії.