Тваринництво

Пероральні болюси найефективніше поповнюють запаси кальцію у корів після отелення

Добрим інструментом боротьби з гіпокальціємією у молочних корів є додавання перорального кальцію після отелення, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Пероральні болюси найефективніше поповнюють запаси кальцію у корів. Існує кілька складів болюсів зі значними відмінностями в складі, насамперед із хлоридом кальцію, сульфатом кальцію та карбонатом кальцію. Властивості розчинення болюсів впливають на швидкість доставки та кількість потрібного кальцію тварині.

Та не всі солі кальцію тварини поглинають однаково. Ті, що містять карбонат кальцію, поглинаються у дванадцятипалій кишці через клітинну стінку шляхом активного транспортування, що залежить від вітаміну D. Паращитоподібний гормон (ПТГ) стимулює нирки до вироблення вітаміну D, який, своєю чергою, активує кальцезв’язувальний білок і насос АТФази для перенесення іонів кальцію через стінки клітин у кров. Цей процес незначно впливає на підвищення рівня кальцію в сироватці крові щонайменше через 6 годин і може викликати затримку доставки кальцію, коли він найбільше потрібен.

Хлорид кальцію всмоктується швидко, а сульфат кальцію – тривалий час, забезпечуючи постійний запас кальцію.

Хлорид кальцію та сульфат кальцію є підкислювачами, що підвищують чутливість рецепторних клітин до ПТГ. Це унікальне сполучне кальцію, яке природно стимулює корову мобілізувати власні запаси кальцію для ефективного його балансу після отелення.

Добре збалансована болюсна формула забезпечує швидку й тривалу підтримку рівня кальцію в сироватці крові новотільних корів. Завдяки своїй захисній оболонці болюс швидко розпадається в рубці, і вже за 30 хвилин починає постачати кальцій у кровообіг.

Дозування болюсів містить 2 введення, а для високопродуктивних корів – 3 протягом першого дня після отелення. Адже вміст кальцію в крові зазвичай найнижчий через 12-24 години після отелення.