Тваринництво

Особливості годівлі супоросної свиноматки

Особливості годівлі супоросної свиноматки

Свиноматка не повинна стресувати через голод і відсутність поживних елементів протягом перших чотирьох тижнів після осіменіння, бо ембріони мають прикріпитися до стінки матки.

Причиною стресового стану тварини може бути страх, голод, холод, висока температура. Через місяць після осіменіння кількість згодовуваного корму залежатиме від вгодованості свиноматки.

У цей період гормональний фон свиноматки передусім піклується про свій власний стан, а не про розвиток ембріонів. Ріст ембріонів для неї не важливий до останнього місяця супоросності.

Норми поживних речовин для супоросних і лактуючих свиноматок (г/кормову одиницю): сирий протеїн, мін – 90 і 110, лізин – 3,3 і 6, метіонін – 1,6 і 1,8, треонін – 3,2 і 4, триптофан – 1 і 1,2.

Необхідні мінеральні речовини на кормову одиницю (г): кальцій – 7 і 8, фосфор – 2,2 і 2,7, натрій – 1,5. Вітаміни на кормову одиницю: вітамін А – 8 тис. МО, вітамін D – 800 МО, вітамін Е – 36 мг.

Важливо також звернути увагу на відчуття ситості у свиноматки та задоволення жувального рефлексу. Для цього супоросні свиноматки повинні мати достатньо соломи або іншого корму з високим умістом клітковини. Також у свиноматок і вдень, і вночі має бути доступ до води, зокрема й за рідкої годівлі.

Як повідомлялося, у Німеччині ліквідують станки для осіменіння свиноматок.