Одночасне застосування вакцин знижує стрес у птиці
Дієвого захисту птиці від респіраторних захворювань можна досягти лише за формування не менше 85% від рівня колективному імунітету. Тому, залежно від епізоотичної ситуації, однієї вакцинації на полі буває недостатньо, пише журнал «Наше птахівництво».
Так, одна якісна вакцинація спрей-методом чи шляхом випоювання забезпечить лише до 53-60% захисту стада птиці від хвороби Ньюкасла. Це пов’язано з особливістю групових методів імунізації та необхідністю бустерної дози для синтезу достатнього рівня антитіл,
Нині значного поширення набула тенденція одночасного застосування вакцин проти респіраторних захворювань. Це зменшує кількість маніпуляцій і стресу для птиці, дозволяє сформувати однорідний імунний захист, оскільки збудники інфекційного бронхіту, хвороби Ньюкасла, метапневмовірусної інфекції у процесі проникнення в організм господаря використовують різні рецептори на епітеліальних клітинах.
Можливо одночасно застосовувати клоновані штами Ла Сота з варіантними штамами бронхіту і методом розпилення (розмір краплі 170-180 мкм), і випоювання.
Крім того, є успішний досвід одночасної імунізації від метапневмовірусної інфекції, інфекційного бронхіту та хвороби Ньюкасла методом крупнокраплинного розпилення (на фото). Однак за нестабільної епізоотичної ситуації щодо вірусу хвороби Ньюкасла чи інфекційного бронхіту доцільно зробити першою імунізацію на фабриці від тієї хвороби, з якою є найбільша проблема.