Очищення повітря на свинокомплексі покращує репутацію господарства
Перебування свиней у закритих приміщеннях із підвищеним вмістом шкідливих газів знижує продуктивність тварин й опірність захворюванням. Особливо це стосується аміаку та сірководню.
Від концентрації в повітрі пилу та аміаку з сірководнем зазнає збитків економіка підприємства, погіршується стан здоров’я тварин та працівників. Натомість усування неприємних запахів покращує репутацію господарства.
Аміак утворюється внаслідок розкладу азотовмісних органічних сполук, що містяться в підстилці, гної, сечі, залишках корму тощо. Велика його кількість може накопичуватися за незадовільної вентиляції та несвоєчасного прибирання гною.
Аміак концентрується в повітрі над підлогою, в зоні розташування коробів для збирання гною й сечі, добре розчиняється у воді.
Шкідлива дія цього газу на організм проявляється в тому, що аміак, розчиняючись на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів і очей, подразнює їх і спричиняє кашель, сльозотечу і запальні процеси. Також знижується опірність організму, створюються сприятливі умови для розвитку умовно патогенної мікрофлори на слизових оболонках дихальних шляхів. Аміак, який потрапляє через легені в кров, з’єднується з гемоглобіном, що призводить до кисневого голодування організму, спричиняючи анемії.
Сірководень у тваринницьких приміщеннях утворюється за розкладання сірковмісних білкових сполук, а також виділяється з газами за концентратного типу годівлі і розладу функції травного каналу.
Сірководень може потрапляти у приміщення з гноєвих каналів, особливо в період прибирання гною, і гноєзбірників.
Вдихання повітря з невеликим вмістом сірководню спричиняє подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, їхнє запалення, зниження бар’єрної функції й опірності до різних захворювань. Крім того, після всмоктування у кров він може спровокувати анемію у тварин.
Тривале вдихання повітря з незначним вмістом сірководню призводить до хронічного отруєння.
Зменшення концентрації газів, зниження забрудненості та запахів відпрацьованого повітря досягається комбінацією кількох заходів:
– налагодженням якісної системи вентиляції приміщень;
– впровадженням систем очищення повітря;
– менеджментом годівлі, спрямованим на зменшення виділення аміаку та одорантів.
Нагадаємо, збій у системі вентиляції на ділянці відгодівлі свиней має бути усунутий протягом півгодини.
Додати коментар