Тваринництво

Необхідно контролювати кислотне й перекисне числа жиру в комбікормі

Стан ліпідного комплексу кормів і комбікормів значно впливає на їхню якість і в підсумку ‒ на продукцію птахівництва. Вміст вільних жирних кислот характеризує не лише якість, а й безпечність кормової сировини, особливо відходів, отриманих у результаті виробництва рослинної олії.

Індикатором негативних змін ліпідного комплексу є перекисне число, пише журнал «Наше птахівництво».

Цей показник інформує про появу й уміст перекисних речовин (гідроперекисів, діалкілперекисів), шкідливих своєю здатністю активувати окислення інших молекул. Вони є сигналом початку небажаних змін у структурі жирів, тому контроль перекисного числа дозволяє запобігти змінам у структурі жирів за зберігання та згодовування кормів.

Зі збільшенням утворення пероксидів зростає їхній розпад, з’являються продукти вторинного окислення: кетони, альдегіди, що негативно впливають на запах і смак комбікорму, отже, і на його споживання. Крім того, ці окислювальні процеси негативно впливають на стан вітамінів, жирних кислот, білків, амінокислот у кормах. А головне ‒ вони дуже шкідливі для птиці, бо знижують концентрацію гемоглобіну крові, вміст вітамінів А, Е, С у крові та печінці, підвищують рівень холестерину.

Значення перекисного й кислотного чисел  у процесі зберігання комбікормів змінюються. Так, кислотне число (показує вміст вільних жирних кислот у жирі) після місячного зберігання може збільшитися вдвічі, а після чотиримісячного ‒ втричі-вчетверо.

За даними багатьох науковців, перекисне число має становити не більше як 0,3% йоду, а після місячного зберігання зростає на 13-15%, а після чотиримісячного ‒ й ушестеро.

Ефективним антиокисидантом жирів у комбікормах є токоферол (вітамін Е) та його похідні.

Стійкість кормової сировини до окислення жирів залежить від природної характеристики кормових компонентів, їхнього вирощування, збирання, оброблення, умов зберігання, а головне ‒ від концентрації в них антиоксидантів. Корми, в яких уміст токоферолів високий, за дотримання умов можуть зберігатися до наступного врожаю без особливих змін у хімічному складі.

Раніше ми писали, скільки жирів додавати в корми для птиці.