Тваринництво

На що звертати увагу за діагностики колігрануломатозу

Діагноз колігрануломатоз ставлять птиці на підставі аналізу епізоотологічних, клінічних даних та результатів патологоанатомічного розтину. У сумнівних випадках проводять бактеріологічні, гістологічні дослідження. Для бактеріологічного дослідження направляють трупи птиці, корми, воду.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Захворювання слід диференціювати від туберкульозу, лейкозу, нейролімфоматозу, гістомонозу й аспергільозу.

Для туберкульозу характерні зміни локалізуються переважно у печінці й селезінці, рідше – у стінці кишківника. Туберкульозні гранульоми в печінці й селезінці не утворюють вузлуватих розростань, а локалізуються під капсулою і по всій паренхімі органа.

За лейкозу й хвороби Марека характерним є вогнищево-дифузне розростання малодиференційованої лімфоїдної тканини у печінці, нирках, легенях, селезінці, яєчниках, серці, у стінці залозистого шлунка. Вузли однорідні саловидної консистенції без некрозу, а гістологічно виявляють клітини лімфоїдного ряду різного ступеня зрілості.

За гістомонозу уражується печінка й сліпі кишки. Некротичні вогнища у печінці оточені зоною гіперемії та западають нижче рівня капсули, тоді як за колігрануломатозу вузли підвищуються над поверхнею печінки. Гістологічно у вогнищах некрозу виявляють гістомонад.

Аспергільозні гранульоми проявляються у вигляді сіро-жовтих округлих утворень, локалізуються в легеневій тканині та повітроносних мішках. Гістологічно у некротичних масах знаходять міцелій гриба.

Нагадаємо, до колігрануломатозу сприйнятлива птиця з куроподібних у віці від трьох місяців і старше.

Довідка

Колігрануломатоз (хвороба Хьярре, гранульоматоз) – хронічна інфекційна хвороба дорослої птиці, яка характеризується формуванням пухлиноподібних утворень у сліпих кишках, печінці, рідше – в інших внутрішніх органах.