Тваринництво

На Київщині відкрили IT-пасіку з 10 вуликів

На Київщині відкрили IT-пасіку з 10 вуликів

Команда фахівців із України та Польщі створила експериментальні вулики з поліпропілену, оснащені сонячними панелями та сенсорами, якими бджоляр може керувати зі смартфону. Патент на винахід оформили в Україні.

Українсько-польський проєкт AmoHive має на меті освітню та наукову функцію, повідомили в проєкті USAID «Економічна підтримка України».

Із 10 таких експериментальних вуликів у Київській області створили ІТ-пасіку. Інформація з їхніх датчиків передається на сервер, а звідти – на телефон. Через застосунок у телефоні можна перевірити температуру у вулику, вологу, що впливають на захворюваність бджіл, а також вагу в реальному часі, кількість назбираного меду. Крім того, є ще функція GPS-навігатора.

У травні ці вулики заселили бджолиними сім’ями трьох порід: українська степова, карпатська, карніка.

«Тисячі бджолярів України збирають мед, але на пасіці все відбувається так, як і в XIX столітті. Ми спробували модернізувати процес: поєднати ІТ і бджільництво, аби полегшити роботу бджоляра, надати доступ до інформації про процеси у вулику, аби вчасно реагувати на них», – розповіла співавторка проєкту Amohive Олександра Курдіна.

Проєкт потребує багатьох спостережень, досліджень, і відкритий до співпраці зі школярами, студентами і поширення ідеї ІТ-бджільництва, додала вона.

Про готовність до співпраці вже заявили викладачі й аспіранти Східноукраїнського національного університету (СНУ) ім. Володимира Даля.

«Використовувати бджіл можна у різних сферах, – наголосив декан факультету здоров’я людини, професор СНУ ім. Володимира Даля Вадим Тарасов. – Наприклад, на техногенному об’єкті, щоб дізнатися, чи безпечно перебувати там людині. Такий розумний вулик можна поставити біля об’єктів і спостерігати за поведінкою бджіл, аби ухвалити рішення, безпечні для людини».

До наявних датчиків можна додати інші, щоб отримати більше інформації, важливої у певному місці.

«Це – цікава інноваційна ідея, яка дозволить у майбутньому розробити кілька курсів – для школярів, студентів закладів професійної та вищої освіти», – вважає старша менеджерка з розвитку трудового потенціалу проєкту USAID «Економічна підтримка України» Сніжана Леу-Севериненко.

Як повідомлялося, луганський бджоляр відновлює пасіку на Дніпропетровщині.